A gazdaságban elért eredményeket sorolta fel a szenátus bankügyi bizottsága előtt Janet Yellen, az amerikai jegybank (Fed) elnöke, aki a szokásos féléves monetáris politikai beszámolót mutatja be a törvényhozóknak. Szerdán a képviselőház illetékes bizottsága hallgatja meg. A szenátusban kedden emlékeztette a bizottság tagjait, hogy a Fed közeledik kettős célja felé. A munkanélküliségi ráta 4,8 százalékra csökkent, 2010 óta megfeleződött. A múlt év második felében havonta átlagosan 190 ezer munkahely keletkezett, januárban pedig 227 ezer. A jegybank számára legfontosabb inflációs mutató, a személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe 1,6 százalékkal emelkedett a legutóbbi mérés szerint, vagyis elmarad valamelyest a kétszázalékos céltól, de egy százalékponttal magasabb, mint 2015-ben volt. A fogyasztási, beruházási és béradatok is javulnak, tavaly a gazdaság 1,9 százalékkal bővült, ezért a nagyon alacsony kamat fokozatos emelése szükséges, s a márciusi ülésen erről természetesen szó lesz. A kilátások sok tekintetben bizonytalanok, ám ha a Fed hosszasan kivár a kamat normalizálásával, akkor később meredeken emelkedő pályára kell állnia, amivel esetleg akár recesszióba is sodorhatja a gazdaságot.
Óvakodott Yellen attól, hogy tanácsokat adjon az új adminisztrációnak, de jelezte: az alakuló fiskális politika befolyásolni fogja a monetáris hatóságot, amely úgy véli, a legfontosabb a hosszú távú növekedés megalapozása lenne – fenntartható költségvetési pályán –, emelve az életszínvonalat és a termelékenységet. Az elnök által beígért gazdaságélénkítés deficitnövelő hatása miatt aggódó republikánus Bob Corker kérdésére Yellen azt mondta: a kongresszusi költségvetési hivatal számai is azt mutatják, hogy a demográfiai folyamatok, az egészségügyi kiadások és sok egyéb tényező miatt a fiskális irányvonal fenntarthatatlan.
A szenátorok érdeklődtek aziránt is, hogyan látja Yellen a bankszabályozás helyzetét, tekintettel arra, hogy a Fehér Ház fel kívánja lazítani a Dodd–Frank-törvényt, és arra, hogy a Fed bankfelügyeleti vezére, Daniel Tarullo idő előtt távozik a kormányzótanácsból. A jegybankelnök úgy fogalmazott, természetesen együttműködik Tarullo utódjával, illetve Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel. A demokrata Sherrod Brown felvetésére azonban világossá tette, hogy a válság utáni szabályozás hatására a bankok tőkeerősebbek, versenyképesebbek lettek a nemzetközi porondon, a polgárok pedig védettebbek a pénzügyi visszaélésekkel szemben. Adatokkal támasztotta alá, hogy a bankhitelezés élénk, vagyis a Dodd–Frank-törvényt felesleges lenne vélt hitelszűke miatt felülvizsgálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.