Valójában azonban összesen 3,672 milliárd forint állami forrást helyeztek el a közraktározó cégnél – derül ki az alapító okirat változásából. A Concordia vezérigazgatója, Gaálné Dári Katalin nem válaszolt lapunk megkeresésére, de az alapítói határozatokból az látszik, hogy új üzletbe fog az állami közraktárcég. A készpénzes juttatásból 671,198 millió forintot kapott ugyanis arra, hogy megvegye a Főkefe Közhasznú Nonprofit Kft. agrárcégét, az Agro Rehab Nonprofit Kft.-t. A második lépcsőben átutalt hárommilliárd forintot pedig az új szerzemény „megtérülő beruházásokat bemutatott fejlesztéseihez” nyújtotta az állami vagyonkezelő, „a kft.-ben való későbbi tőkeemelésre”.
A Concordia ugyan fontos szerepet tölt be az agrárvállalkozások gördülékeny finanszírozásában – a nála raktározott termények ellenében kiállított közraktári jegyek fedezete mellett juthatnak hitelhez –, de állami források nélkül aligha tudott volna belevágni a felvásárlásba. Legalábbis a mérlegei alapján nem dúskált a nyereségben az előző években. A cég 2013 és 2015 között évi 1-1,2 milliárd forint árbevételt könyvelt el, és ebben az időszakban összesen 1,4 milliárd forint veszteséget mutatott ki. Ami pedig a vagyonát illeti, a saját tőkéje 1,59 milliárd forint volt 2015 végén.
A hárommilliárdos fejlesztés jókora ugrás az MNV korábbi terveihez képest. Az Agro Rehabot három éve alapította a Főkefe, kifejezetten mezőgazdasági termelésre és értékesítésre. A megváltozott munkaképességű embereket is foglalkoztató cég a kóserüzletágban épített ki pozíciókat. (Az általuk fóliában termesztett zöldségek kóserségét a rovarmentesség jelenti.)
Azért döntöttek a kóserüzletág fejlesztése mellett, mert a garantáltan kártevőmentes zöldségek a hagyományoshoz képest többszörös haszonnal adhatók el, és így a befektetés gyorsan megtérül. Az alapításkor szerény fejlesztési tervvel indultak, az MNV úgy képzelte, hogy a „vidék- és agráralapú munkahelyteremtésben és -megtartásban” érintett vállalat foglalkoztatottainak száma 2018 végére elérheti a 250 főt, és közülük 180-an megváltozott munkaképességűek lesznek. Az üzleti tervben pedig a 2018-ig terjedő időszakig mintegy 334 millió forintos beruházási összeggel számoltak.
Az Agro Rehab működése első teljes évében, 2015-ben mindössze 5 millió forint árbevételt és 77 millió veszteséget mutatott ki. Tavaly októberben viszont nagyon jó piaci lehetőségekről adott hírt a cég, akkoriban kapott engedélyt arra, hogy az Egyesült Államokba is beszállíthassa a termékeit. Addig az Agro Rehab kóser brokkoli és karfiol termesztésével foglalkozott, és a négy hektáron, speciális fóliasátrak alatt megtermelt 100-100 tonna zöldség nagy részét exportálta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.