BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre csökken a pénzpiaci alapok népszerűsége

A pénzpiaci alapokból folyamatosan tűnik el a pénz, ahogy a hozamaik lenullázódtak. Az abszolút hozamú alapok viszont nagyon kelendők, februárban 31 milliárd, márciusban eddig már több mint 21 milliárd forintot vonzottak

Már az abszolút hozamú alapok is lekörözték a pénzpiaciakat a legnagyobb alapkategóriák listájában. A legalacsonyabb kockázatúnak tartott pénzpiaci alapok 2005 novemberétől 2016 januárjáig számítottak a legkedveltebb befektetésialap-típusnak, azóta a kötvényalapok állnak az első helyen. Márciusban a pénzpiaci alapok a harmadik helyre szorulhatnak vissza.

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adatai szerint február végén a pénzpiaci alapokban már csupán 910 milliárd forint volt, holott a csúcson, 2014 elején még 1600 milliárd forintnál is többet kezeltek ilyen konstrukciókban. A többnyire igen szabad befektetési politikával rendelkező, aktívan kezelt abszolút hozamú alapokban viszont a múlt hónap végén már több mint 901 milliárd forint volt, miután februárban 31 milliárd forintnál is több új megtakarítást vonzottak. Ráadásul azóta újabb 21,6 milliárd forinttal gyarapodtak, miközben a pénzpiaciakból a februári 45 milliárd után további pénzeket vettek ki.

[caption id="" align="aligncenter" width="600"]Kép: Shutterstock Kép: Shutterstock[/caption]

A pénzpiaci alapok hanyatlását az alacsony kamatkörnyezet idézte elő. A korábban a bankbetétekkel versengő hozamot biztosító konstrukciók egyéves visszatekintő hozama jelenleg többnyire 1 százalék alatt marad, sőt több alap is negatív hozamot ért el. A kilátások pedig továbbra sem jók. A múlt héten már negatív kamattal is értékesített az államadósság-kezelő három hónapos diszkontkincstárjegyet, de az egyéves papírok is csupán 13 bázispontos átlaghozammal keltek el. A bankbetétek szintén nagyon keveset fizetnek, így a pénzpiaci konstrukció hozama az alapkezelési díjak levonása után valóban a nullához közelíthet, akár alulról is.

Az abszolút hozamú alapok közül azonban több is szépen teljesített, egy évre visszatekintve nem ritka a két számjegyű hozam sem, bár a befektetők valószínűleg most már ennél kisebb, 5–10 százalék közötti teljesítménnyel is beérik. A legtöbb friss pénz márciusban az abszolút hozamú alapok közül az OTP Suprába ment, az alap vagyona 4,1 milliárd forintnyi beáramlással gyarapodott, így már több mint 142 milliárd forintot kezelnek ebben a konstrukcióban.

A Supra egyébként bő 8 százalékos hozamot ért el az elmúlt 12 hónapban, és olyan nagyra hízott, hogy egy kivételével már minden hazai pénzpiaci alapnál nagyobb. A kivétel egyébként a szintén OTP-s tőkegarantált pénzpiaci alap. Jó néhány nagyra nőtt abszolút hozamú alap van már a Suprán kívül is, a Concorde Alapkezelő Columbus alapjában 77 milliárd, a szintén concorde-os Citadella A sorozatában csaknem 60 milliárd forintot kezelnek. (Utóbbi alap értékesítését egyébként 2015 novemberében gyakorlatilag felfüggesztették azzal, hogy 5 százalékos vételi jutalékot vezettek be a befektetési jegyekre.) Emellett több mint 52 milliárd forint van az Aegon Alfa magánbefektetők számára elérhető sorozatában is.

Gyorsan nő azonban több más konstrukció is. Márciusban kilenc alap befektetési jegyeiből vásároltak már milliárdos nagyságrendben, holott még öt nap hátravan a hó végéig. Az OTP Alapkezelő mellett a Concorde Alapkezelő, a CIB és a Budapest Alapkezelő abszolút hozamú konstrukciói a legkelendőbbek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.