Az Egyesült Államok ellenállása miatt nem sikerült áttörést elérniük a világ 20 legnagyobb gazdasága (G20) pénzügyminisztereinek és jegybankárainak a hét végi csúcstalálkozón a protekcionizmus elutasítása és a szabadkereskedelem melletti kiállás, valamint a klímaváltozás elleni harc ügyében. A szombaton kiadott ötoldalas zárónyilatkozatban mindössze egy mondat szerepel: „továbbra is azon dolgozunk, hogy erősítsük a kereskedelem hozzájárulását nemzetgazdaságaink erősítéséhez”, de nyoma veszett „a húszak elvetik a protekcionizmus minden formáját” kijelentésnek és a klímavédelemre vonatkozó irányelvnek is.
A korábbi nyilatkozatok számomra nem relevánsak – mondta Steven Mnuchin, az USA pénzügyminisztere, hangsúlyozva, hogy Donald Trump elnök elvárásait és gazdaságpolitikáját képviselve tárgyalt. Mnuchin szerint Amerika elkötelezett a szabadkereskedelem mellett, ám néhány korábbi egyezmény részletét felül szeretnék vizsgálni.
A kétnapos találkozón heves, ám baráti vita folyt a G19-ek és Amerika között, így „nyitva maradt az ajtó egy jövőbeni megállapodás előtt„ – igyekeztek szépíteni a vereséget a résztvevők. Az elemzők többsége azonban súlyos kudarcként értékelte az eredményt: a protekcionizmus térnyerése súlyos vereség a német elnökségű G20 számára – mondta a Reutersnek Gabriel Felbermayr, az Ifo közgazdásza. Különösen igaz ez annak tükrében, hogy a német össztermék 45 százalékát az export biztosítja, így Berlinnek kiemelten fontos a minél szabadabb árumozgás. A szakember szerint hosszú távon a megállapodás hiánya a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) meggyengüléséhez vezet, és a jelenleginél is agresszívabb protekcionizmust eredményez.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter ugyanakkor úgy látja, hogy a nemzetközi együttműködés nincs veszélyben, hiszen az Egyesült Államok is a nyitott piacok híve, ám egyelőre nem világos hogy „ki mit ért protekcionizmus alatt”. Sokan abban bíznak, hogy a júliusban esedékes hamburgi találkozón sikerül majd Washingtont is „csapatban tudni”.
Erre azonban kevés az esély, hiszen Donald Trump máris nekilátott kampányígéretei megvalósításának: a napokban benyújtott költségvetés-módosító javaslatai között 31 százalékkal csökkentette a környezetvédelmi tárca költségvetését, és borítékolható, hogy előbb-utóbb az importvámot (határ-igazított adót) is bevezetik. Sokan számítottak arra, hogy a találkozón a devizaárfolyamok kérdése is heves vitát szül majd, tekintve, hogy az USA korábban több jegybankot is támadott a mesterséges árfolyamgyengítés miatt.
Steve Mnuchin ismét megerősítette, hogy a dollárnak gyengébbnek kellene lennie, és az ázsiai országoknak erősíteniük kellene fizetőeszközüket. A G20-ak zárónyilatkozatában ugyanakkor előkelő helyen szerepel azon vállalás, amely szerint továbbra is tartózkodnak attól, hogy devizájukat versenyelőnyszerzési célokból manipulálják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.