BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vége a CEZ magyar kalandjának

Közel 7 százaléknyi Mol-részvénycsomagot adott el tegnap a cseh CEZ a szerdai záróárhoz képest 7 százalék fölötti diszkonttal. Az ügylet nem rázta meg a Mol piacát, sőt.

A CEZ szerdán, tőzsdezárás után jelentette be, hogy vételi ajánlatot tesz az általa kibocsátott összes, Mol részvényre átváltható kötvényre. Közölték továbbá, hogy a kötvények fedezetét jelentő részvényeket értékesítik. A 450 millió euró értékű kötvényekre az ajánlati ár 109 euró volt. A közel 7,7 millió darab Mol-részvényre könyvépítéses eljárás keretében lehetett ajánlatot tenni, az eladási ár a szerdai 20 200 forintos zárásnál több mint 7 százalékkal volt alacsonyabb. Az eseményekre a piac először heves eséssel reagált, ám gyorsan fordult a trend, és a nap végéig szinte folyamatosan kapaszkodott a papír, csak a nap vége hozott egy kis visszaesést. Egyelőre úgy tűnik tehát, hogy a nagyobb pakett jelentős diszkont melletti eladása nem helyezett nyomást a piacra, hasonlóan a múlt heti több mint 3 százalékos OTP-részvény-értékesítéshez.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Fotó: AFP Fotó: AFP[/caption]Az akció egyébként nem érte igazán váratlanul a piacot, az Equilor elemzői utaltak arra, hogy a CEZ negyedik negyedéves gyorsjelentése már a 2017-es nettó profitot a Mol-részvényekből befolyó összegtől függve sávosan jelezte előre, valamint január óta fokozott figyelem övezi a kötvényt. A brókerház összefoglalója szerint a kérdés most az, hogy a Mol vajon a vásárlók között volt-e (az igazgatóságnak van felhatalmazásra saját részvény vásárlására), és ha igen, a saját részvények állományán belül kerül-e sor bevonásra. Ha igen, akkor emelkedne az egy részvényre jutó osztalék mértéke (a Mol igazgatósága a tavalyi 565 forint után az idén 625 forint osztalékra tesz javaslatot a közgyűlésnek).

Vágó Attila, a Concorde Értékpapír elemzője a tranzakcióhoz kapcsolódóan kiemelte, hogy a társaság értékeltsége kedvező. A CEZ-pakett eladásával ugyan egy nagyobb mennyiség került a piacra, de a közkézhányad és a likviditás emelkedésével nagyobb lehet a részvény súlya az indexekben, technikai oldalról lesz tehát kereslet is a részvényre a következő időszakban.

A CEZ és a Mol 2007 decemberében kötött stratégiai szövetséget. A cseh energetikai cég akkor vásárolt 7 677 285 darab (7 százalékos részesedésnek megfelelő) A sorozatú Mol-törzsrészvényt a Moltól. A magyar olajcég pedig 2011 januárjáig bármikor gyakorolható vételi opciót kapott a papírokra 20 ezer forintos – euróban fizetendő – részvényenkénti áron.

Ezt az opciós szerződést 2009. október 9-én megszüntették, és egy újat kötöttek, amelynek értelmében a Mol vételi joga 2014. január 23-ig meghosszabbodott. 2014. február 4-én – mivel a Mol nem élt az opcióval – a CEZ leánycége, a CEZ MH B. V. Mol-részvényekre átcserélhető kötvényt bocsátott ki. A kötvény lejárata 2017. augusztus 4., névértéke 100 ezer euró volt. A papír kamatot nem fizetett, a kötvénytulajdonosok viszont jogosultak a Mol-részvények után fizetett osztalék bizonyos hányadára. A Mol-részvényre való váltásra a 2017. január 25. és 2017. július 21. közötti időszakot jelölték meg, de a CEZ MH B. V. jogot kapott arra is, hogy részvény helyett annak ellenértékét egyenlítse ki, ez tehette lehetővé, hogy az átváltoztatható kötvényekre ajánlatot tegyen, és a birtokában lévő Mol-részvényeket értékesítse.

Mintegy 3,4 milliárd koronás bevételt vár a CEZ

A cseh energetikai cég menedzsmentje meg van győződve arról, hogy a Mol részvények eladása, illetve a CEZ értékpapírok visszavásárlása kellően átgondolt és jó időben hozott döntés.

"A Mol részvények értéke januárban darabonként majdnem 21 200 forintot ért el, ami az elmúlt hat év legmagasabb ára és továbbra is ennek a szintnek a közelében mozog. A tranzakció időzítését ezért optimálisnak tartjuk" - mondta Ladislav Kríz telefonon az MTI tudósítójának.

INA: keresik még a kivásárlás módját

A horvát kormánynak még szüksége van néhány hétre, hogy kiválassza a megfelelő modellt a Mol kivásárlására az INA olajipari vállalatból – mondta Andrej Plenkovic szerdán az Európai Néppárt máltai kongresszusán, Vallettában. A kormányfő a hely­szí­nen tárgyalt Orbán Vik­torral, s megállapították, hogy a két ország kitűnő viszonyára csak a Mol–INA-ügy vet árnyékot, ezért azt megnyugtatóan rendezni kell.

Az INA 49,08 százaléka a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban – emlékeztet az MTI. A cég 44,84 százaléka a horvát államé.

Az INA 49,08 százaléka a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban – emlékeztet az MTI. A cég 44,84 százaléka a horvát államé. Fotó: AFP -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.