Vételre módosította a Mol-részvényekre megfogalmazott ajánlását pénteken az Equilor befektetési Zrt., az év végi céláruk pedig 23 005 forint, amely alapján közel 8 százalékos növekedési potenciál lehet a papírban a pénteki záróértékhez képest. A szakértők elemzésükben kiemelték, hogy az olajtársaság az elmúlt évben jó teljesítményt nyújtott, a nehézségek ellenére tudta hozni az év elején kitűzött EBITDA-célját. Ráadásul a cég új stratégiája jó válasz lehet a csökkenő olajárak által támasztott kihívásokra.
A Mol a 2016-os éves eredményével némiképp csalódást okozott a befektetőknek, hiszen a 2,2 milliárd dolláros CCS (újrabeszerzési árakkal becsült) EBITDA helyett „csak” 2,15 milliárd dollárt ért el. Az eredmény azonban meghaladta az év elején adott előrejelzést, melyben 2 milliárd dollárnál nagyobb eredmény szerepelt. Ráadásul 2017-ben a vállalat hasonló számokra számít, a csoportszintű CCS EBITDA-t 2 milliárd dollár fölé várják.
A Mol idén várhatóan sokkal jobban teljesíthet pénzügyileg, mint az elmúlt években, elsősorban az olajár emelkedése miatt. Az Equilor ugyanis idén a Brent árfolyamát az 55–58 dolláros sávba várja, ami a CCS EBITDA-ra lesz pozitív hatással. Ötvenöt dolláros átlagos éves olajárral számolva a CCS EBITDA 627 milliárd forintra várható, ami a jelenlegi 292 forintos dollárárfolyammal számolva kb. 2,1 milliárd dollár, azaz teljesülnek a társaság kitűzött céljai – véli az Equilor.
A Bloomberg konszenzusa a jelenlegi olajárszintekhez képest nem vár szignifikáns elmozdulást, a WTI típusú olaj árfolyama az év végére hordónként 50–55 dolláros sávban ingadozhat, bár év közben több, rövid ideig tartó emelkedő hullámra számíthatunk. Az INA esetleges eladása az Equilor szerint kifejezetten pozitív hatással lehetne az árfolyamra. A Mol több részletben közel 1,8 milliárd dollárt fizetett az INA 49 százalékos részvénycsomagjáért. Ha ezt jelenértékre hozzuk átlag éves 5 százalékos hozammal számolva, akkor 3 milliárd dollár körüli eredmény adódik. Ennél jóval alacsonyabb érték jön ki a piaci szorzószám alapján végzett árazással. Az INA 335 millió dolláros tavalyi EBITDA-ját megszorozva közel 6,6-szeres átlagos iparági EBITDA-szorzószámmal, és kivonva belőle a társaság 349 millió dollárnyi adósságát, a 49 százalékos pakk értéke csupán 910 millió dollár. Piaci kapitalizáció alapján, a jelenlegi 2650 kunás részvényárral számolva 1,85 milliárd dollárt ér a Mol-részesedés az Equilor számításai alapján.
A nemrég bejelentett részvényfelaprózás is jótékonyan hathat a Molra, hiszen jellemzően forgalom- és likviditásnövelő, főleg, ha olyan időszakban következik be, amikor a cég stabil – állítják a szakértők. A kockázatok között szerepel az olajárak zuhanása, valamint a finomítói hatékonyság csökkenése az elemzés szerint.
A Reuters adatbázisában szereplő elemzői konszenzus célára 23 574 forint, az ajánlás vétel. A legmagasabb március közepén frissített célár 27 150 forint, a legfrissebb, pénteken frissített, fairnek tartott érték 26 400 forint. A hazai szakértők közül a Concorde 21 615 forintra értékeli a részvényt, míg az Erste szakértője 25 900 forintos célárat tart fent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.