BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre sem várható lazítás az olajkartelltől

Az olajkartell meghatározó állama, Szaúd-Arábia szerint addig kell visszafogni a kínálatot, amíg ki nem alakul az egyensúlyi állapot a piacon. Árról nem esett szó, a hosszabbítás viszont borítékolható.

Szaúd-Arábia biztos benne, hogy az olajexportáló országok között tavaly november végén született kvótakorlátozási megállapodást meghosszabbítják az év végéig, sőt azon is túl – ezt a legilletékesebb, Khalid al-Falih olajminiszter mondta hétfőn egy malajziai szakmai konferencián. Hozzátette: meggyőződése, hogy a globális olajpiac újra egyensúlyi állapotba kerül, és az egészséges fejlődés útjára lép. Ehhez önmagában a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) akarata nem elegendő, Amerika ugyanis ellene dolgozik, mert a sorozatos költségcsökkentések után a palaolaj kiaknázása annyival olcsóbb lett, hogy a mai hordónkénti 50 dollárt súroló árszinteknél is megéri újabb kutak és olajmezők termelésbe állítása. A felhalmozott készletek apadása a folyamatos utánpótlás miatt alig észlelhető. A helyzet annyival javulhat, hogy az északi féltekén ilyentájt kezdik meg a finomítók leállítását, és végzik el a szokásos karbantartási munkálatokat.

Az OPEC-kvóták novemberben elrendelt és januártól élő napi 1,8 millió hordós csökkentése óta az olajár visszatért oda, ahonnan indult. A fél évre szóló megállapodás sorsáról május 25-i bécsi ülésén dönt a kartell. A legvalószínűbb, hogy az önkorlátozást érvényben tartják a második fél évben is. Khalid al-Falih személyében először utalt felelős politikus arra, hogy még 2018-ban sem lazítanának a gyeplőn. A szaúdi miniszter szavaira a texasi könnyűolaj (WTI) 1 százalékos erősödéssel reagált (46,6 dollár/hordó), és ugyanennyit kúszott feljebb az északi-tengeri Brent jegyzése is (49,6 dollár/hordó). A Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint viszont olyan nagy újság nincs ebben, mert azt maguk a termelők is tudhatták, hogy fél év alatt nem áll helyre a rend az olajpiacon, ahhoz legkevesebb egy évre lesz szükség. Az OPEC azzal tudná meglepni a piacokat, ha újabb kvótacsökkentést rendelne el, de ennek valószínűségét most csekélynek látják. Al-Falih már áprilisban elismerte, hogy kísérletük kudarcot vallott, a célt, hogy az ötéves historikus átlagra szorítsák vissza a tartalékokat, egyelőre nem sikerült elérniük.

Az Egyesült Arab Emírségek olajminisztere a napokban azzal lelkesítette a kartell tagjait, hogy a második fél évben a kereslet előre jelzett megugrása változatlan kvóták mellett is segíti a piaci tisztulást, az árak erősödését. Az OPEC ebben számíthat a tőle független, de a termeléscsökkentési megállapodáshoz decemberben önként csatlakozó Oroszországra is, amelynek energetikai minisztere, Alekszandr Novak már jelezte, hogy a hosszabbítás pártján állnak.

Az amerikaiak eközben elárasztják olajjal a piacot, termelésük ismét a 2015. augusztusi csúcsot közelíti. A Baker Hughes olajipari szolgáltató adatai szerint a múlt héten hat újabb kút állt ismét üzembe, ezzel már 703-ra nőtt az aktív olajkutak száma. A munkába állított kutak száma 16. hete folyamatosan nő, igaz, nagyon távol áll még a 2014. évi 1600-as csúcstól. Elérni már amúgy sem fogja, hacsak nem kúszik ismét száz dollár fölé az olajár. Amíg a kutak száma nőtt, addig a meghatározó amerikai olajtartalék nagysága lassú csökkenésnek indult, miután márciusban sikerült történelmi rekordot döntenie.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.