Kismértékben gyorsult, de még így is alacsony maradt az amerikai infláció júliusban – adta hírül pénteken az amerikai munkaügyi hivatal. Az 1,7 százalékos, éves bázisú fogyasztóiár-emelkedés 0,1 százalékponttal magasabb a júniusban mértnél, miközben elemzők 0,2 százalékpontos növekedésre számítottak. Havi alapon is csak 0,1 százalékkal emelkedtek az árak, itt ugyancsak a becsült 0,2 százalékos plusz volt a konszenzus.
Hiába gyorsul tehát az infláció, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mégsem tud 2 százalékos inflációs célja közelébe kerülni. Egyre kisebb a valószínűsége a Fed arra alapozó elképzelésének, hogy majd a rekordalacsony munkanélküliség beindítja az inflációt. Elemzők hangsúlyozzák, hogy a munkanélküliségnél fontosabb tényező a bérdinamika, de még a kiskereskedelmi áremelések is, ezek azonban elmaradtak a várttól az elmúlt hónapokban. Legtöbbjük hozzáteszi: hiába tervezi a Fed leépíteni a válság óta közel 4500 milliárd dollárosra duzzasztott mérlegét, ebben az évben nem várható, hogy felpörög az infláció, és tartósan átlépi a kívánatosnak tartott 2 százalékos küszöböt.
Az infláció legutóbb májusban járt 2 százalék fölött, de már akkor is csökkenő tendenciát mutatott – emlékeztetett Laura Rosner, a MacroPolicy Perspectives elemzője. Ez csökkenti a valószínűségét annak, hogy a Fed kamatot emeljen még ebben az évben, miután elkezdi leépíteni a mérlegét – tette hozzá. A Bloomberg által idézett szakértők 30 százalékban tartják valószínűnek, hogy a Fed decemberben még egyszer emel az alapkamaton. Nemcsak az elemzők, de a Fed területi vezetői közt is nézeteltérés van a kamatemelést illetően. A dallasi Fed-elnök, Robert Kaplan pénteken azt mondta: elégedett az alapkamat szintjével, amely „épp ott van, ahol lennie kell”. Kaplan több bizonyítékot szeretne látni, hogy az amerikai gazdaság az inflációs cél felé tart, s nem távolodik attól. Neel Kashkari, a minneapolisi elnök azonban úgy véli: a Fed nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy megvárja a kamatemeléssel a bérdinamika és az infláció felgyorsulását. Mint mondta: nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy a bérek emelkedésének következtében hirtelen beindulna az infláció. A kedvezőtlen adatok miatt pénteken gyengült a dollár a főbb devizákkal szemben, és esett az amerikai államkötvények hozama is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.