Bár vegyesen szerepeltek idén a tőzsdéken a kiskereskedelmi ingatlanok bérbeadásával foglalkozó régiós és európai cégek, de az elemzői ajánlás a legtöbbel kapcsolatban vétel. A nagy szereplők közül az osztrák CA Immobilien – amely egyébként az irodapiacon is jelentősebb szereplőnek számít – és az S Immo árfolyama csaknem 30 százalékkal emelkedett. A szintén osztrák Immofinanz, amely itthon a Stop Shop bevásárlóközpontokat birtokolja, valamint a lengyel Globe Trade Centre 15 százalék körül drágult. Az osztrák Atrium European Real Estate mindössze 0,5 százalékot szedett magára idén. A cégnek Magyarországon is vannak érdekeltségei, a nagyobb bevásárlóközpontok közül az Eurocenter tartozik hozzájuk, illetve Penny Marketek épületeit adják bérbe az üzletláncnak. Az Atrium múlt héten tette közzé első féléves gyorsjelentését, a nettó díjbevétel 6,8 százalékkal nőtt, bár ebben nagy szerepe volt az orosz piacnak, ahonnan éves alapon 20 százalékkal nagyobb bevétel származott az erős rubel miatt. A Deutsche EuroShop és a hazai szabályozott ingatlanbefektetési társaságokhoz hasonló SIIC-formában működő francia Mercialys kurzusa 13 százalékkal csökkent 2017-ben.
A szereplők alapvetően a meglévő ingatlanok hasznosításával foglalkoznak, az új fejlesztések viszonylag ritkák, jellemzően a már meglévő központokat bővítik. „Az elmúlt évek a nem stratégiai tevékenységek és régiók leépítésével teltek a szektorban. A 2008–2009-es válság éveire itt is a túlfűtöttség volt jellemző, ezért leálltak a fejlesztések, éveken keresztül igen kevés új bérbe adható hasznos felület érkezett a piacra. Mára már visszajöttek a válság előtti bérleti díjak, és a kihasználtsági szintek is kellően magasra kapaszkodtak, utóbbi az Atrium esetében például 97 százalék” – mondta a Világgazdaságnak Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője.
Az ágazat érzékenyen reagál a kiskereskedelmi fogyasztási adatokra, hiszen könnyebben találnak bérlőt, és drágábban kiadható az ingatlan, ha emelkedik a lakossági fogyasztás. A cégek teljesítményét két fő szempont szerint ítélik meg, az egyik a meglévő terület kihasználtsági aránya, a másik a bérleti díj nagysága. Mivel a válság alatt sok fejlesztési tervet töröltek, nem nőtt jelentősen a kínálati oldal, ami a bérbeadóknál nagyobb kihasználtsághoz és átlagosan magasabb bérleti díjak érvényesítéséhez vezetett. „A szegmens kilátásai az optimista gazdasági növekedési prognózisokkal párhuzamosan jók, de a jövőben egy fontos kihívással is szembe kell nézniük. Az e-kereskedelem hódításával egyre több árut rendelnek az interneten, ami kevesebb fizikai üzlettel jár majd hosszú távon. Az Egyesült Államokban érződő Amazon-hatás, azaz a plázaforgalom visszaesése Nyugat-
Európában is érezhető, és nemsokára Közép- és Kelet-Európában is erősödik ez a trend. A régiós cégeknél kockázatot jelent a lengyel szabályozás” – mutatott rá Sándor Dávid.
Bár az Európai Bizottság elmeszelte a kiskereskedelmi cégek tervezett forgalomarányos adóját, de szinte biztos, hogy egy átdolgozás után újabb terheket kap az ágazat. Ennek ellenére az öt jelentősebb szereplő közül háromnak vétel, kettőnek pedig tartás az ajánlása a Reuters elemzői konszenzusa szerint. Vételre javasolják az Atrium, a CA Immobilien és a GTC papírjait, a 4,36 és 23,86 eurós, illetve 9,72 lengyel zlotys célár 10,6, 6,5, illetve 3,4 százalékkal van a tegnap kora délutáni szint felett. Az Immofinanz és a Deutsche EuroShop részvényeinek ajánlása csak tartás, az előbbi cég 1,99 eurós célára 7,1 százalékkal van a tegnapi árfolyam alatt, míg utóbbi 40,92 eurós értékeltségi szintje 22 százalékkal magasabb a piaci árnál.
A bécsi tőzsdén jegyzett, nagyrészt a legnagyobb izraeli ingatlanfejlesztő, a Gazit-Globe tulajdonában lévő Atrium European Real Estate eladásra kínálja három oroszországi ingatlan-tanácsadó és egy ingatlanfejlesztő cégét és eszközeit. A vállalat 2014 óta vizsgálja orosz érdekeltségeinek értékesítését, az alacsony bérleti díjak, az olaj és a rubel gyengülése, valamint az ukrajnai válságban játszott moszkvai szerep miatt. Az Atriumnak összesen hét bevásárlóközpontja van Oroszországban, ebből kettő Moszkvában, összesen több mint 241 ezer négyzetméternyi kiadó üzlethelyiséggel. Az osztrák Immofinanz is közölte, hogy év végéig meg akar válni orosz portfóliójától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.