BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Manőverezés Jackson Hole-ban?

Míg júniusban az EKB-elnök szavait „héja” (azaz szigorítás) irányába mutatónak ítélték a piacok, addig a Fed elnökének júliusi kongresszusi meghallgatásán elhangzottakat túlzottan „galamb” hangvételűnek.

Többször láttunk példát arra, hogy a kansasi Fed rendszeres augusztusi konferenciáján felszólaló jegybankárok fontos monetáris politikai döntésekről beszéltek: 2010-ben a Fed akkori elnöke a QE2 nevű, majd 2012-ben a QE3 nevű jegybanki kötvényvásárlási programra tett utalást.

A szimpózium kitüntetett figyelmet érdemel idén is. Míg júniusban az EKB-elnök szavait „héja” (azaz szigorítás) irányába mutatónak ítélték a piacok, addig a Fed elnökének júliusi kongresszusi meghallgatásán elhangzottakat túlzottan „galamb” hangvételűnek. Ez utóbbi megszólalás az idei mellett a 2018-as kamatemelési várakozásokat is jelentősen visszavetette. Érdemes figyelembe venni, hogy a Fed gazdasági előrejelzéseiben nem kalkulál az amerikai fiskális élénkítő lépésekkel, melyek a 2018-as növekedést támogathatják (a nyári uborkaszezont követően nagyobb lendületet vehet a haladás az adóreformok esetében). Mindezek alapján 2018-ban további három kamatemelés lehetősége is valós forgatókönyv lehet a tengerentúlon.

Bár piaci pletykák szerint Mario Draghi EKB-elnök mondhat részleteket az európai kötvényvásárlások jövőjéről az augusztus 24. és 26. között tartandó eseményen, az MKB Elemzési Központ megítélése szerint nem sürgető ez a kommunikáció alig két héttel az Európai Központi Bank kamatdöntő ülése előtt. Az árstabilitási cél nincs veszélyben az eurózónában, sőt az euró idei kimagasló teljesítménye is csupán a jegybanki célok elérését nehezíti.

Az OECD becslése szerint a kereskedelmi forgalommal súlyozott árfolyam 10 százalékos erősödése 0,6 százalékpontot vehet el az éves eurózóna-inflációból három év alatt. Ezért Draghi inkább csillapíthatja az euróra nehezedő túlzott felértékelődési nyomást (idén 7 százalékot menetelt az euró ebben a viszonylatban), míg Yellen a kedvező amerikai munkaerőpiaci folyamatokra alapozva visszahozhatja a kamatemelési várakozások újbóli erősödését. A következő két-három hétben az euró/dollár árfolyamnál így folytatódhat a korrekció akár az 1,15-os szintig.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.