BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsyék figyelni fognak, hogy gyenge maradjon a forint

Egyszerre több lazító intézkedést is bejelenthet kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az elemzők szerint. Ezekkel gyengén tarthatja a forintot és alacsonyan a kötvényhozamokat.

Kedden lesz az MNB soron következő kamatdöntő ülése, amelytől azt várjuk, hogy a monetáris kondíciók további lazításának érdekében a jegybankárok újabb rendhagyó intézkedéseket jelentenek be – kezdik elemzésüket a Raiffeisen Bank közgazdászai. Mindezzel kapcsolatban a piaci várakozás már azóta erősödik, hogy augusztusban a 28 havi euró/forint csúcsra (302-es szinten) reagálva a jegybank kijelentette, hogy erősen fontolgatja a további lazítást.

Forrás: AFP

Az erős forint az importárak csökkenésén keresztül elodázza az inflációs várakozásokat és visszafogja az export külső versenyképességét, ráadásul csökkenti a jegybanki devizatartalékon elérhető árfolyamnyereséget is.

Persze ez nem feltétlenül a 302-es árfolyamra igaz, de, ha már 300 közelében kereskednek vele, onnan egy szempillantás alatt új sáv alakulhat ki, először 290-300 között, majd 280-290 között, ahol a fenti állítások már igaznak bizonyulhatnak

– vélik a Raiffeisennél.

A jegybank megvárva a nyári, nem túl likvid időszak végét ügyesen elejét vette a további felértékelődésnek, amelyet egyébiránt a még mindig kedvező makrogazdasági kép, a legutóbbi hitelminősítői kilátás-javítás és a lassan, de fokozatosan emelkedő infláció indokolna.

A keddi döntés kapcsán gyorsan ki is alakult egyfajta konszenzus a piacon arról, hogy mely lépésekkel tudja egyszerre továbbra is gyengébb szinteken tartani a forintot, és egyúttal akár még lejjebb nyomni a hozamokat és a kamatokat a bank úgy, hogy ahhoz ezúttal se kelljen az alapkamathoz nyúlnia

– emelik ki a szakértők.

Először is a fő sterilizációs eszköz, a 3 hónapos betétállomány használatának korlátozását folytatják majd oly módon, hogy a negyedévente megállapított felső korlátot év végére tovább csökkenti a harmadik negyedévi 300 milliárdról. A Raiffeisen szerint ezt 150 milliárddal teszi meg, azaz ugyanennyivel több likviditás lesz a piacon, amely a korábbiakhoz hasonlóan ismét az állampapírok és a bankközi kamatok piacán fog lecsapódni.

Az MNB épülete. Fotós: Földi D. Attila

Másodszorra, ami ugyancsak növeli a likviditást, ha a kamatfolyosó alját, azaz az egynapos betéti kamatlábat tovább süllyeszti. Ez már így is negatív tartományban van, mínusz 0,05 százalékon, ami azt jelenti, hogy napon túlra pénzt elhelyezni az MNB-nél már most is ráfizetés a kereskedelmi bankoknak. Ezt viheti még lejjebb, a Raiffeisen szerint 15 bázisponttal, –0,2 százalékra, ami így még jobban elveheti a bankok kedvét attól, hogy ebben tartsák likviditásuk egy részét (ami az elmúlt években a 3 hónapos betétből már kiszorult).

A harmadik lépés pedig az lehet, hogy a hétfői euró/forint swap tenderek volumenét és lejáratait is megnövelik. Ez az az eszköz, amelyen keresztül az MNB már eddig is közel 1000 milliárd forint többlet likviditást adott piacnak euróért cserébe, természetesen kedvezőbb áron, mint amiért azt a piacon a bankok megkapták volna, ezzel is süllyesztve a piaci kondíciókat (azaz azokat a bizonyos implikált kamatokat) a swap-ügyletek mögött.

Ezen lépések együttesen tehát még magasabb likviditást szorítanának ki a piacra a jegybank mérlegéből, tovább süllyesztve a hozamokat és a bankközi kamatokat, ezzel együtt gyengítve a forintot, amely az alacsonyabb kamattartalma miatt az eddiginél kevésbé lenne vonzóbb, így pedig az euró/forint short pozíciók tartása is veszítene attraktivitásából, már a hosszabb lejáratok esetében is – vélik a bank szakértői.

A piac tehát nagyon bízik ezekben a lépésekben, ez pedig több mindenben megmutatkozott azóta. A hozamok és a forint azóta sokat estek. A 10 éves hozam beesett a 3-3,2 százalék közöttiről a 2,8 százalék alatti szintekre, de az ÁKK is óriási kereslet mellett adott el a múlt héten hosszabb papírokat. Ezentúl a BUBOR kamatok ismét megmozdultak lefelé (a 3 havi BUBOR már 12 bázispont a korábbi 15 bázispont helyett), ahogy az FRA-k is beestek, és a forint is visszajött 310 közelébe, ahogyan a még masszívabb BUBOR csökkenést még alacsonyabb implikált hozamokkal várják a kereskedők.

Mindez azt jelenti tehát, hogy a jegybank sikeresen visszahozta 310-ig a forintot, és akár fölé is tudja tornázni hosszabb időre, amennyiben még lazább kilátásokat fogalmaz meg az előre várt bejelentések mellé. A BUBOR kamatok és a kötvényhozamok is lejjebb jöttek, és még tovább csökkenhetnek a következő hónapok során, utóbbiaknál akár új mélypontokra is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.