Mi az a három legnagyobb kihívás, ami a bankrendszer előtt áll? – tette fel a kérdést Nagy Márton a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, az MKT elnökségi tagja, a Pénzügyi Szakosztály elnöke a magyar bankok képviselőitől az 55. Közgazdász Vándorgyűlés panelbeszélgetésén, Egerben.
Digitalizáció, szabályozás és konszolidáció – válaszolta röviden Zolnai György, a Raiffeisen Bank Zrt. vezérigazgatója. Jelasity Radovan, az Erste Bank Zrt. vezérigazgatója szerint a call centerben sok munkájuk akad, mivel „az emberek egy része sokszor nem tudja, hogy a bankban is lehet hitelt felvenni”.
Vida József, az FHB Bank Zrt. igazgatósági elnöke, a TakarékBank Zrt. elnök-vezérigazgatója úgy látja, a költség- és operációs hatékonyság, valamint a tartósan alacsony kamatok jelentenek kihívást. Vida hozzátette: rendszereik nagyon jól működnek, ezekkel valószínűleg a későbbiekben sem lesznek problémák. A kihívás inkább az, hogy eddig a bankolás személyes, bizalmi téma volt, de most már egyre nehezebb bizalmat építeni az Y-generáció, a bank és a kibertér között.
Wolf László, az OTP Bank Nyrt. vezérigazgató-helyettese, az MKT elnökségi tagja úgy véli, a legnagyobb kihívás, hogy a belső működést úgy alakítsák át, hogy a modernizációt és a digitalizáció mellett olyan IT-rendszert fejlesszenek, melyekkel ezek gyorsan megvalósíthatók. Az alacsony kamatkörnyezet miatt a bankoknak kevesebb a bevételük, és a digitalizáció sem válasz a jövedelmezőég javítására – a tisztán digitalizált bankok ugyanis nem nyereségesek, csak néhány van a világon, amifenntarthatóan profitot termel.
Balog Ádám, az MKB Bank Zrt. vezérigazgatója, az MKT alelnöke szerint is az alacsony kamatkörnyezet állítja őket kihívás elé, de látni kell, hogy a bankok koncentrálódni próbálnak, költséget csökkentenek – tehát rövid távon a hatékonyság növelése a kihívás. Hosszú távon viszont az innovációra és a mindent körülvevő technikai újításokra kell fókuszálni.
Hegedüs Éva, a Gránit Bank Zrt elnök-vezérigazgatója, az MKT főtitkára is az IT-kihívásokat emelte ki. A Gránit Bank kétszámjegyű növekedését kívánja megtartani, és szeretnének nyereségesebbek lenni.
Mostanra visszatértünk a válság előtti profitabilitáshoz – mondta Nagy Márton. De vajon fenntartható-e a jövedelmezőségi szint? Hegedüs Éva szerint a hazai szektorban kezdenek profitot termelni a bankok, de a kamatok történelmi mélyponton vannak, ez nem kedvez a bankoknak, és egyben nyomást is gyakorol a jövedelemképződésre.
Balog Ádám szerint kérdés, hogy a következő típusú banki termékek milyenek lesznek, és azok mennyire lesznek jövedelmezőek. Wolf László hangsúlyozta, megindult a lakossági hitel-flow, a vállalati hitelek szintén – utóbbiak idén 7-8 százalékkal nőttek.
Jelasity Radovan szerint nem tartható fent a mostani jövedelmezőségi szint. A nettó kamateredmény nőtt, de azért, mert a bankok drasztikusan csökkentették a kamatokat, amiket fizetnek az ügyfeleknek, a díjbevétel szinten maradt. Növekedni Magyarországon csak felvásárlással lehet – vélekedett.
Hegedűs hozzátette, a lényeg, hogy egy fenntartható profitibilitás jöjjön létre, de a világ megváltozott, az aranykor nem fog visszatérni.
Régiós szinten a lakásárak gyors növekedése figyelhető meg – mondta Nagy Márton alelnök. 2016-ban például több mint 15 százalékkal drágultak a hazai lakások. Zolnai úgy reagált, jelenleg átlagosan 1500 euró négyzetméteráron árulják a hazai lakásokat, ami nem lóg ki a régióból. Jelasity kiemelte, a béremelések miatt nem félnek attól, hogy csökkennének a lakáshitelek, de továbbra is tartanak attól, hogy a bankszektor az erősödő verseny mellett milyen mértékben tud hitelezni.
Vida József elmondta, a CSOK-hatás is kedvezően hatott erre a piacra. A jövedelemarányos törlesztő részlet a gazdaság kifehéredését is segítheti, de nem tudni, ezen kellene-e lazítani. „Különösebb kihívásokat nem látok, inkább azt, hogy hogyan lehet a digitális létben ezt megvalósítani” – mondta Vida.
Wolf László elmondta, van hova fejlődni. A probléma az, hogy sokkal koncentráltabbak a lakásépítések, és várhatóan a piac is sokkal koncentráltabb lesz.
Húsz százalékkal csökkentek a fiókok száma az elmúlt 16 évben, ezzel a középmezőnyben vagyunk a régióban. Hegedüs szerint a mostani technológiai fejlődéssel egy dolog történt, mégpedig az, hogy nagyon felgyorsultak a változások. A bankvezérek egyetértettek abban, hogy drasztikusan fognak csökkeni a fiókok száma a jövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.