BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nagy börzékhez képest is jól teljesített a BUX

Észak-Korea fenyegetése ellenére augusztusban is folytatódott a rali.

A világ vezető tőzsdéinek zöme és a legtöbb nagyobb régiós index is pluszban zárt augusztusban, ezek közül kiemelkedik a Budapesti Értéktőzsde. A BUX-index múlt havi 6,5 százalékos emelkedéséhez hasonló, 6 százalékos nyereséget hozó mutatóval csak a varsói WIG 20 büszkélkedhet. A jelentősebb fejlett piaci indexek közül a Nasdaq 1,8 százalékos növekedése a legnagyobb az elmúlt hónapban. A londoni FTSE 100 2,3 százalékot esett, a többi mutató mínusz 0,2 százalék és plusz 0,5 százalék között zárt.

Az év első nyolc hónapjában a BUX összesen 19 százalékot emelkedett, a varsói index 29,2, a bécsi pedig 23,5 százalékot szedett magára. A bukaresti tőzsde szerényebb, 13,7 százalékos pluszban állt augusztus végén. A nagy piacok közül London 3,3 százalékos mínuszban volt, a többiek viszont 4,6–23,1 százalékos pluszba kerültek.

„Egész évben minden nagy tőzsde felfelé ment. A DAX is 5 százalékos plusszal zárta az első nyolc hónapot. Igaz, hogy az S&P 500 index 10 százalék pluszban van ugyanilyen időtávon, de az euró-dollár elmozdulása miatt még mindig a DAX számít jobban teljesítőnek. Az euró és az európai piacok erősödésében egyértelműen Emmanuel Macron választási győzelme játszott fontos szerepet. Így az európai tőzsdék jobban szerepeltek az amerikaiakhoz képest– mondta Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője. – Egész évben voltak a piacokat megmozgató feszültségek, a legfrissebb az észak-koreai konfliktus. Ez és az ehhez hasonlók mindig elmozdították pár százalékkal az indexeket, de azok lassan mindig visszatértek a korábbi szintre” – tette hozzá.

A budapesti tőzsde kiemelkedett teljesítményével a mezőnyből. Fotós: Móricz-Sabján Simon

A jövőben inkább emelkedésre számít a szakértő. „Amíg a kötvényhozamok olyan alacsonyak, mint most, addig nincs valós alternatívájuk a részvényeknek. A gazdasági fundamentumok jók, a feltörekvő piacok is növekednek. Sokan mondják, hogy most már drágának számítanak a piacok, de egy nagy összeomláshoz nagy globális impulzus kellene. Manapság, ha 5-10 százalékkal csökkennek a mutatók, akkor azok már inkább vételt hoznak, mert jó beszállási pontnak számítanak. Az év hátralévő részében lassabb ütemben, de továbbra is növekedésre lehet számítani” – hangsúlyozta Samu János.

Pár hónapja felmerült, hogy Donald Trump távozhat az Egyesült Államok elnöki székéből, Samu szerint viszont a piacok akár pozitívan is reagálhatnak egy cserére. Európában az olasz bankszektor miatti aggodalmak fokozódnak, sőt az, hogy Olaszországban jövőre választások lesznek, tovább bonyolíthatja a helyzetet. A világpiacon továbbra is téma marad az amerikai Fed és az Európai Központi Bank politikája.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.