A fokozódó befektetői érdeklődést kihasználva dollárban denominált kötvényekkel lépett piacra Abu-Dzabi és Jordánia is. Az Egyesült Arab Emírségek fővárosa 5, 10 és 30 éves papírokat kínált, míg a királyság 1 milliárd dollár értékben adott el 30 éves kötvényeket, 7,5 százalékos hozam mellett.
Jordánia már áprilisban is sikeresen értékesített 500 millió dollár értékű adósságpapírt.
Az emírségek kötvénykibocsátásokkal, illetve a nagy állami vállalatoktól kapott osztalékokkal igyekszik befoltozni az alacsony olajárak miatt megtépázott költségvetést, az Abu Dhabi Commercial Bank becslése szerint a GDP-arányos deficit idén 2-2,5 százalék lehet, ám számos elemző úgy véli, hogy a 2017-es büdzsé többlettel zárhat az olajár emelkedése miatt.
A közel-keleti országok kötvényei iránt látványosan megnőtt az érdeklődés a hozamvadász befektetők körében. Csak idén 48 milliárd dollár értékben bocsátottak ki kötvényeket a térségben, szemben a tavalyi 37 milliárddal, ami szintén rekordnak számított
– írta a Financial Times. A gyengélkedő dollár a feltörekvő gazdaságok javuló mutatóival megsegítve mágnesként vonzotta a forrást a kötvénypiacra, amit az államok mellett a vállalatok is igyekeztek kihasználni.
Múlt héten Szaúd-Arábia az idei év legnagyobb forrásbevonását hajtotta végre 12,5 milliárd dollár értékű kötvény értékesítésével.
Irán 100 év után először lépett ki a nemzetközi kötvénypiacra még a nyáron. A felkínált 1 milliárd dollár értékű kötvényre 6,6 milliárdnyi ajánlat érkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.