BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mario Draghi végre kiterítheti lapjait

A papírforma azt ígéri, hogy a hét két meghatározó monetáris döntéshozó eseménye, az MNB és az EKB kamatdöntő ülése nem sok izgalmat hoz.

A hosszú hétvégét követően kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatmeghatározó ülésével indul a nagyüzem. A monetáris tanács szeptemberben már ellőtte a puskaporát, legalábbis Trippon Mariann szerint. A CIB Bank vezető elemzője úgy véli, hogy a szeptemberi O/N betéti kamat csökkentésére és a három hónapos állomány további korlátozására vonatkozó bejelentések után októberben sem kamatváltoztatás, sem új nem konvencionális intézkedések bejelentése nem várható.

Mario Draghi, az Európai Központi Bank vezetője
Forrás: AFP

A szakértő utalt arra, hogy a kivárás normális, különösen két nappal az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntő ülése előtt. A legutóbbi adatok stabil növekedési képet és emelkedő inflációt mutattak. A maginfláció értéke szeptemberben már megközelítette az MNB 3 százalékos célját, ám a jegybank egyértelművé tette: nem aggódik az emelkedő infláció miatt, mivel e trend mögött javarészt egyszeri tényezőket azonosít, sőt továbbra is lefelé mutató kockázatokat érzékel.

A külső környezet sem változott olyan irányba, amely gyengítené az MNB-nek az ultralaza monetáris politika iránti elköteleződését. Másik oldalról nézve Trippon most arra sem lát indokot, hogy további lazításokat jelentsenek be. A szeptemberi lépésekkel a forint árfolyamát sikerült elmozdítani a „veszélyzónából”, az euró-forint kurzus visszatért a 305–315 közötti csatornába – igaz, az ülés utáni 310 feletti szintekről újra 310 alá csúszott. A bankközi rövid kamatok és a diszkontkincstárjegy-hozamok a szeptemberi ülés óta lefelé mozdultak.

A három hónapos Bubor körülbelül 10 bázisponttal került lejjebb, az O/N Bubor napok óta negatív tartományban mozog, és a hosszú állampapír hozamai is mérséklődtek. Mindent egybevéve egyelőre az MNB többé-kevésbé elégedett lehet az elért eredményekkel, így a kivárást választhatja ebben a hónapban, annál is inkább, hogy az egyre szűkösebbé váló eszköztárát feszültebb piaci időkre tartogathassa – húzza alá Trippon Mariann.

Eseménytelen kamatdöntő ülést vár Módos Dániel, az OTP Elemzési Központ stratégája is. Emlékeztetett arra, hogy a jegybank ígéretéhez híven az elmúlt egy hónapban közel 300 milliárd forinttal növelte az FX-swapok állományát, amivel folyamatosan képes lehet ellensúlyozni a forint erősödési kísérleteit.

Csütörtökön tartja kamatdöntő ülését az EKB. A várakozások szerint a Mario Draghi vezette szervezet elkezdhet pontosabb menetrendet felvázolni a havi 60 milliárd eurós keretű eszközvásárlási program kivezetésére. Ha így történik, az várhatóan erősíteni fogja a közös európai fizetőeszközt – véli Dunai Gábor OTP-stratéga. Elképzelhető az is, hogy ezúttal sem tudunk meg konkrétumokat a program jövőjéről azon túl, hogy hivatalosan decemberben véget ér, ám szükség esetén meghosszabbítható. Az inflációs várakozások emelkedése megállt, a hosszú hozamok inkább csökkentek az elmúlt hónapokban, ezek alapján a piac nem számít határozott lépésekre az EKB-tól. Az alappálya továbbra is az, hogy 2018 januárjától havi 10 milliárd euróval csökken az eszközvásárlás keretösszege, így 2018 júniusára eltűnik a stimulus.

A kamatszintek normalizálása vélhetőleg ez után, talán csak 2019-ben indul majd. Ha ettől markánsan elütő jelzés érkezik, az megmozgathatja az euró-dollár árfolyamot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.