Negatívan reagáltak a piacok a vasárnapi, erőszakba torkolló katalán népszavazásra. A politikai bizonytalanság következtében hétfő reggel zuhantak a spanyol részvényárfolyamok, a helyi bankok mindegyikének esett az árfolyama is. A katalóniai székhelyű Banco Sabadell és Caixabank szenvedték meg leginkább az eseményeket: előbbi 6, utóbbi pedig 5 százaléknál többet veszített értékéből. Az euró árfolyama 0,6 százalékkal 1,1741-ig csökkent a dollárral szemben, amely szinten legutóbb augusztus közepén járt a jegyzés. A kötvénypiacon is felfordulást okozott a politikai bizonytalanság, a spanyol tízéves papírok hozama 7 bázisponttal 1,7 százalékig emelkedett.
Ugyanakkor a Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők szerint a spanyol–katalán konfliktus árfolyamra gyakorolt hatása nem lesz tartós. „Ez nem egy általános probléma az eurózónában, csak egy kis fennakadás” – nyilatkozta Antje Praefcke, a Commerzbank stratégája.
Vasárnap a spanyol rendőrség minden erejét bevetette, hogy megakadályozza a katalán népszavazást. Betörtek a szavazóhelyiségekbe, szavazóurnákat foglaltak le, és sok esetben erőszakkal próbálták távol tartani az embereket. Az összecsapásokban a katalán tisztviselők nyilatkozata szerint 844-en sérültek meg.
A referendum sikerességét hangsúlyozta a katalán kormány szóvivője, Jordi Turull, aki hétfő reggel elmondta: 2,3 millió szavazatból 2 millió a függetlenné válást támogatta. A szavazásra jogosult katalánok száma összesen 5,3 millió. A referendum érvényességét azonban egy komoly technikai probléma veszélyezteti: visszaélésekre adott lehetőséget a katalán kormány azon döntése, hogy bárki bármelyik működő szavazóhelyiségben leadhatta voksát – írja az MTI az Antena3 spanyol országos televíziócsatorna információira hivatkozva. Számos madridi tesztelte a rendszert, és több szavazóhelyiségben sikerült leadnia a szavazatát. A népszavazás szabályosságának felügyeletével megbízott testület arra jutott, hogy újra ellenőrizni kell a voksokat.
A spanyol miniszterelnök, Mariano Rajoy leszögezte, hogy az esemény „nem volt önrendelkezési népszavazás”, csak a demokrácia „megcsúfolása”. Az erőszakos rendőri fellépéssel kapcsolatban is nyilatkozott: „Azt tettük, amit tennünk kellett.”
Carles Puigdemont ezzel szemben arról beszélt, hogy „Katalónia polgárai jogot szereztek maguknak egy független államra” – írja a BBC. A katalán elnök azt ígérte, a következő napokban a régió parlamentje elé terjeszti a vasárnapi referendum eredményét, és azt is jelezte, törekvéseikhez politikai támogatásért folyamodott az Európai Unióhoz, amelynek vezetői a továbbiakban „nem fordíthatják el a fejüket”. Az európai országok élén álló politikusok eddig igyekeztek semlegesek maradni a katalán függetlenség ügyében, a vasárnapi rendőri erőszakot azonban a belga és a szlovén alelnök is elítélte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.