BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megjelenhetnek az ETF-ek jövőre a Bitcoin piacán

Egyre szélesebb kereskedési lehetőség nyílik a kriptovalutákkal, a származtatott, swap- vagy opciós ügyletek megnyitják a kaput az ETF-ek előtt, amelyek igazi áttörést hozhatnának a piacra.

Új történelmi csúcsra, 6500 dollár közelébe robbant a Bitcoin árfolyama azon spekulációkra, hogy hamarosan megjelenhetnek az első tőzsdén kereskedett alapok (ETF) a kriptovaluta piacán. Ez hatalmas keresletet és egyben likviditást hozna a parkettre. A CME Group, a világ egyik legnagyobb piacüzemeltetője kedden jelentette be, hogy még az idén bevezetik a Bitcoin származtatott (derivatív) ügyletek kereskedését, követve a chicagói Cboe Global Marketset. A LedgerX október eleje óta kínál swap- és opciós üzleteket a Bitcoin piacán. Mindez az első lépés afelé, hogy az ETF-ek is megjelenjenek a piacon, ezzel olyan nagy intézményi befektetők is kereskedhetnének a kriptovalutával, amelyek működési szabályzata nem teszi lehetővé az egyéni eszközök vételét.

Kérdés persze, hogy mit szól majd mindehhez a szabályozó. Az amerikai tőkepiaci felügyelet idén márciusban már nemet mondott egy hasonló kezdeményezésre, mondván, hogy az ügyletek nyomon követése, felügyelete nehézkes, tekintve, hogy a Bitcoin piaca szabályozatlan. A két legnagyobb Bitcoin-piac üzemeltetőjét, a CME-t és a Cboét egyébként szoros figyelemmel kísérik a hatóságok. A határidős ügyletek beindítása az első lépést jelentené az ETF-ek felé, ám legalább 6-12 hónapot kell majd addig várni, míg ezek az alapok megkapják a szükséges működési engedélyeket a hatóságoktól – mondta a Bloombergnek Ari Paul, a BlockTower Capital befektetési szolgáltató alapítója.

A LedgerX múlt hónap elején kapott engedélyt a piacfelügyelettől az opciós és swapügyletek lebonyolítására, a forgalom azonban egyelőre igen alacsony, kedden például mindössze 103 swap- és 9 opciós ügyletet kötöttek a piacüzemeltető szerint. A harc azonban egyre éleződik a tengerentúli tőzsdeüzemeltetők között, és a befektetők és a pénzpiaci szereplők is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a virtuális valuta iránt. Annak ellenére akarnak egyre többen részt venni a Bitcoin-őrületben, hogy tulajdonképpen csak egy virtuálisan létező terméket, eszközt vásárolnak, a kriptovaluta piaca kiszámíthatatlanul volatilis, és semmilyen biztonsági mechanizmus nincs mögötte. Csak idén a befektetők 3 ezermilliárd dollárt fektettek a különböző kriptovalutákba, és az alapkezelőkön egyre nagyobb a nyomás az ügyfeleik részéről, akik nem szeretnének lemaradni a jelentős hozamokról. A Bloomberg adatai szerint idén 84 új kriptovaluta-fókuszú hedge fund indult, a számuk ezzel elérte a 124-et.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.