Az egyik legfontosabb esemény, amelyre a hazai befeketetők várnak a karácsonyi ünnepeket megelőző héten, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának kamatdöntése lehet holnap. Októberben és novemberben is újabb lépéseket (kamatcsökkentés, hosszú kamatswapok bevezetése, jelzáloglevél-vásárlási program felvázolása) tett az MNB, a jegybank ezekkel a 3 százalékos inflációs célja elérése felé törekszik. Ezen túl a piaci reakciók alapján azon kívánalmai is közelebb kerültek a megvalósuláshoz, hogy a rövid kamatlábak tartósan alacsonyan maradjanak, a hosszú kamatlábak pedig csökkenjenek. A legutóbbi kamatdöntés óta a jegybanki FX-swap-állomány 1300 milliárd forint környékéről 1500 milliárd forint fölé emelkedett.
„A fentiek fényében nem számítunk újabb bejelentésre, makrogazdasági előrejelzéseit ellenben frissíti majd a stáb a legújabb inflációs jelentés formájában, amely csütörtökön lát napvilágot. Arra számítunk, hogy a szeptemberben publikált 2,5 százalékos inflációs előrejelzés jelentősen lefelé változik, míg a legutóbbi, 3,7 százalékos GDP-növekedési prognózis minimálisan felfelé módosulhat (2018-ra vonatkozó értékek)” – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője. Mindezek alapján az OTP-nél úgy látják, hogy a jegybank elégedett lehet a közelmúlt piaci fejleményeivel, és rövid távon várhatóan nem készül újabb bejelentésre. Előrejelzésünk szerint a jegybanki alapkamat 2019 közepéig 0,9 százalékos, a három hónapos Bubor (bankközi kamatláb) pedig 2019 tavaszáig 0 százalékos marad majd. Ezzel összhangban az euró/forint keresztárfolyam tekintetében a következő hetekben nem számítanak a banknál érdemi mozgásra.
A folyó fizetési mérlegről is lesz friss adat a héten. Az MNB előzetes, havi adatai szerint a második negyedéves megugrást követően 798,5 millió euróra csökkenhetett a folyó fizetési mérleg negyedéves többlete a harmadik negyedévben. „Érdemes figyelni a korábbi időszakok esetleges revíziójára, mindenesetre, ha visszamenőleg nem változtat a jegybank jelentősen a mutatókon, akkor elmondhatjuk majd, hogy folytatódott a folyó mérleg többletének trendszerű csökkenése. Ez összhangban lenne azzal, hogy a harmadik negyedévben a vártnál erősebb lakossági fogyasztás okozott pozitív meglepetést, amely fogyasztás legalább részben többletimportból történhetett” – magyarázza Dunai Gábor.
A külső finanszírozási képesség esetében – amely a folyó mérleg mellett a tőkemérleget és a tévedések és kihagyások egyenlegét is tartalmazza, és kevésbé érzékeny a revíziókra – árnyaltabb lehet a kép. Az előzetes havi adatok szerint az EU-tól érkező transzferek nagyot emelkedtek a harmadik negyedévben, 826 millió euróra, 822 millió eurós többlethez segítve a tőkemérleget. A forint árfolyama szempontjából nem ígérkezik piacmozgatónak az adatközlés. A megjelent statisztika várhatóan megerősíti majd, hogy a robusztus belső kereslet lassan csökkenti a folyó mérleg többletét, ezáltal mérsékli a forintra ható fundamentális felértékelődési nyomást. A bank prognózisa szerint az euró/forint árfolyam minél hosszabb ideig marad a 315-ös szint alatt, annál kétségesebb a további emelkedés, így a forint újra erősödhet, és a 310,5–314,5 közötti sávon belül maradva annak alsó része felé veheti az irányt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.