A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a 2015-ös tulajdonosváltása utáni második teljes évet fejezte be december végén. „Jelentős előrelépések történtek, 2016 még az építkezés éve volt, a tavalyi már a kapcsolatépítésé. Nagy eredmény, hogy aktív szakmai kapcsolat alakult ki a BÉT és a tőzsdeképes középvállalatok között” – emelte ki Végh Richárd, a BÉT elnök-vezérigazgatója a tőzsde 2017-es évét értékelő és a 2018-as év kilátásait, céljait bemutató sajtótájékoztatón.
„A piac teljesítménye erős és támogató volt, a forgalom már harmadik éve emelkedik, tavaly 17 százalékos volt a bővülés, a napi átlagforgalom elérte a 10,7 milliárd forintot. Közben a BUX is 23 százalékkal emelkedett, és többször megdőlt a történelmi csúcs” – tette hozzá Végh Richárd. Az elnök-vezérigazgató rámutatott, hogy 2017-ben több vállalat menedzsmentje és tulajdonosi szerkezete is megváltozott, ami árfolyam- és forgalomnövekedéshez vezetett. A kis és közepes papírok mutatója, a BUMIX több mint megduplázódott, a teljes tőzsdei részvényforgalmon belül a négy nagy papír részesedése 97 százalékról 87 százalékra zsugorodott.
Sokat tett a BÉT tavaly azért, hogy a középvállalatokkal megismertesse a hazai tőkepiac kínálta lehetőségeket, és a parkettre csábítsa őket. Egyrészt az ELITE-ben részt vevő cégek vállalatfejlesztési programja tőzsdére lépéshez is vezethet, másrészt hivatalosan elindult az Xtend platform, amellyel a BÉT célja, hogy kiterjessze a potenciális kibocsátók és befektetők körét. Az is eldőlt, hogy a Széchenyi Tőkealapkezelő kezeli majd az állami Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alapot.
A BÉT Akadémia rendezvényei a lakosságnak szóltak, míg az új oktatási leányvállalat, a Budapest Institute of Banking a szakembereknek nyújt magas színvonalú élményalapú képzést. „Az ország versenyképességi fordulatában kaphat fontos szerepet a tőzsde. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezet egyszer megváltozhat, és akkor alternatív forrásbevonásra is szükségük lesz a hazai vállalatoknak.
Tavaly három új, régiós szinten is egyedülálló jelzáloglevél-indexet is bevezetett a BÉT. Ez a piac felfutóban van, de hiányoztak a transzparens mutatók. Célként tűztük ki a likviditás növelését a határidős piacon, amit sikerült is teljesíteni, hiszen a január–novemberi időszakban 77 százalékkal emelkedett a forgalom
– emelte ki Máté-Tóth István, a BÉT üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettese.
„A külföldi befektetők a forgalom felét adják, a teljes részvényállomány kétharmada van a kezükben. A tőzsde 2017-ben is kibocsátókkal közös roadshow-kat és befektetői látogatásokat szervezett Londonba, Párizsba, Varsóba és Zágrábba” – fűzte hozzá Körmöczi Dániel, a BÉT nemzetközi kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese.
Idén az a cél, hogy a BÉT csengője minél többször szólaljon meg
– mondta Végh Richárd, aki hangsúlyozta, hogy a piacfejlesztés nem áll meg, a menedzsment arra törekszik, hogy tovább növekedjen a forgalom, és emelkedjen a vállalatok száma és értéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.