Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyílt piaci bizottságának (FOMC) legutóbbi jegyzőkönyvéből kiderül, hogy a döntéshozók többsége – bár meglehetősen nagy a megosztottság a tanácstagok között – arra számít, hogy az egyre feszesebb munkaerőpiac növekvő bérnyomáshoz vezet, az pedig középtávon az infláció emelkedését vonja magával. A jegybankárok nagy része továbbra is három kamatemelést vár az idén, de egyes tanácstagok gyorsabb növekedésre és magasabb inflációra számítanak – főleg az adócsökkentések hatására –, ezért szerintük több szigorítást is lehetséges.
A közeljövőben olyan változások lesznek a Fed döntéshozó testületében, amelyek a monetáris politikában is éreztethetik majd hatásukat. A két leginkább galamb hangvételű – azaz laza monetáris politikát támogató – tag, Charles Evans, a chicagói Fed elnöke és Neel Kashkari, a minneapolisi Fed elnöke – a rotációs rendszer szabályai szerint – az idén nem szavazhat a nyílt piaci bizottság ülésein. Az említett elnökök a legutóbbi kamatdöntő ülésen is a kamatemelés ellen szavaztak.
Az FOMC-be újonnan bekerülő tagok – Raphael Bostic (Atlanta Fed), Loretta Mester (Cleveland Fed) és John Williams (San Francisco Fed) – az utóbbi időben sokkal optimistábban nyilatkoztak az infláció várható alakulásáról, és nyíltan támogatják a további fokozatos kamatemeléseket.
Az FOMC-ben idén szavazati joggal rendelkező régiós Fed-elnökök többsége, kilencből öt tag héja beállítottságú (azaz a szigorúbb monetáris politika mellett teszi le a voksát). A Fed kamatpolitikája számos tényezőtől függ ugyan, de mindenképpen érdemes odafigyelni az egyes döntéshozók nyilatkozataira, hiszen egy-egy megszólalásuk érdemben befolyásolhatja a dollár árfolyamának alakulását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.