A lakásárak 15,4, az építési költségek 9 százalékkal voltak magasabbak az elmúlt év utolsó negyedévében a 2015 hasonló időszakában mértnél a KSH adatai szerint. Míg az anyagköltség az inflációs folyamatoknak megfelelően alig 3,5 százalékkal emelkedett, addig a munkaerőköltség 16 százalékkal ugrott meg két év alatt. A CIB Bank értékelése szerint a költségek megugrása is hívószó lehet az előtakarékosságra: a lakás-takarékpénztáraknál a legalább négy éven át takarékoskodók a félretett pénz 30 százalékát, de maximum évi 72 ezer forintot kapnak állami támogatásként.
A CIB-ügyfelek 85 százaléka teljesen kihasználja az állami támogatást a CIB Bank által közvetített Aegon-lakás-takarékszámla esetében, azaz havi 20 ezer forintot fizet be. Ez négyéves szerződés megkötése esetén a futamidő végén majdnem 1,2 millió forintos összeget eredményez, ami a befizetésekhez képest 10 százaléknál magasabb évesített hozam – a megtakarítás egységesített betéti kamatlábmutatója (EBKM) az állami támogatással 10,72 százalék. Tízéves futamidő alatt akár hárommillió forintot meghaladó összeg is összegyűjthető egyetlen szerződésen, s szabályozás nem tiltja, hogy egy családnak több szerződés megkötésére is lehetősége legyen. A CIB által közvetített Aegon-lakás-takarékszámlák zöme 72 hónapra köttetik, itt az évesített EBKM állami támogatása 6,98 százalék.
A teljes cikket Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.