A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tavalyi adózott nyeresége 176,3 millió forintot tett ki, több mint kétszeresét a 2016-os 72,9 millió forintnak, az EBITDA (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti) eredmény 465,9 millió forint volt, az egy évvel korábbi 382,8 millió forint után – ezekkel a fő számokkal hagyta jóvá a BÉT szerdai éves rendes közgyűlése az elmúlt évről készített beszámolót.
A közgyűlés döntése alapján a társaság nem fizet osztalékot, a 2017-es nyereség az eredménytartalékba kerül, és a piacfejlesztési stratégia folytatására fordíthatják.
Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnök-vezérigazgatója a közgyűlésen kiemelte: 2017 végére a részvénypiaci kapitalizáció a GDP 22 százalékára nőtt.
Elmondta, a BÉT-en szereplő részvények kapitalizációja 2017-ben az előző évhez képest 23,5 százalékkal, 8169 milliárd forintra nőtt. Csökkent a részvénypiac forgalmának koncentrációja, a négy blue chip részesedése a forgalom korábbi 98 százalékáról 87 százalékra csökkent. Kiemelte:
a BUX-index 2016-ban 34 százalékot, 2017-ben további 23 százalékot emelkedett, ami nem csupán régiós, de globális összehasonlításban is szép teljesítmény.
Hozzátette: az elmúlt évben a budapesti börze IT-fejlesztésére 175 millió forintot költöttek.
Felidézte: 2017 nyarán lezajlott az elmúlt két évtized legjelentősebb részvénykibocsátással történő tőzsdei bevezetése (angol rövidítéssel IPO). A Waberer's Nyrt. részvényeivel 15,5 milliárd forint összegű nyilvános kibocsátást követően 2017. július 6-án kezdődött meg a kereskedés. A részvénypiaci állomány bővüléséhez 2017-ben zártkörű alaptőkeemelések is hozzájárultak, amelyek során hét részvénytársaság összesen 5,3 milliárd forint értékben bocsátott ki és vezetett be részvényeket a tőzsdére.
Végh Richárd jelezte: az elmúlt évben összesen 19 zárt végű befektetési alap befektetési jegyeit vezették be a BÉT-re. A zártvégű alapok átlagos állománya 2017-ben 316 milliárd forint volt.
A hitelpapírpiacon az állampapírok tőzsdei állománya a múlt év végére meghaladta a 16 553 milliárd forintot. A jelzáloglevelek bevezetésének száma 31 százalékkal emelkedett, aminek eredményeként a jelzáloglevelek átlagos állománya 38,6 százalékkal, 728 milliárd forintra nőtt. A vállalati kötvények piacán a bevezetések volumene 55,8 százalékkal, 154,4 milliárd forintra emelkedtek.
A múlt évben a BÉT elindította oktatási leányvállalatát, a Budapest Institute of Bankinget (BIB).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.