Óriási rali van a forint mögött: a hazai deviza kedd óta az euróval szembeni 330-as, történelmi mélypontról a 323-as keresztárfolyam alá erősödött. Két nap alatt több mint két százalékot erősödött a forint az euróval, csaknem hármat a dollárral szemben. Pedig piaci hírből csak egyetlenegy érkezett, ami ugyan áttételesen jót tehet a kurzusnak, de közvetlen hatása vélhetően nincs rá.
A legnagyobb német autógyártók képviselői találkoztak az Egyesült Államok berlini nagykövetével, a diplomata pedig német lapértesülések szerint közölte: a cél, hogy az amerikai fél egyeztessen az unióval és a német kormánnyal, hogy a vámtarifák nullára csökkenjenek. Mivel hazánk kitettsége igen nagy a német gépjárműgyártók miatt, ez a forintra nézve is jó hír, de a történelmi mélységekből való hirtelen erősödést önmagában nem magyarázza meg.
Több tényező állhat a forinterősödés mögött – közölte lapunkkal Büki András, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az egyik tényező, hogy
a spekulánsok már kihasználták a pár hetes gyengülésben lévő lendületet, majd a rekordalacsony árfolyam mellett zárni kezdték az eladási (short) pozícióikat.
A szakember szerint a korábbi hirtelen jött gyengülés mögött ott állhatott az is, hogy a kereskedők a kötvénypiaci pozícióikból az alacsony likviditás miatt nem tudtak kiszállni, így olyan eszközt kerestek, amelyik általában együtt mozog a kötvénypiaccal. Ennek egyik módja, hogy a befektetők fedezeti pozíciókat nyitnak a forint-euró kurzusra, hogy az esetleges veszteségeiket csökkentsék – mondta.
Július 4-én nemzeti ünnep miatt zárva voltak az amerikai börzék, de ez az elemzők szerint a devizapiacon nem érződött, mivel az amerikai bankok devizaügyleteiket Londonból intézik. A forgalom viszont alacsony volt az elmúlt napokban a forintpiacon, ennek következtében már egy kisebb mértékű jegybanki intervenció is érdemi erősödést okozhatott az árfolyamban. Büki András azonban hozzátette: ha ez meg is történt, a jegybank úgysem erősíti meg, hogy kilépett a devizapiacra.
A szakértő nem számít arra, hogy a deviza visszatér a 300-as keresztárfolyam közelébe, valószínűbb, hogy 310–320 közé fog visszaerősödni.
Látni kell ugyanakkor, hogy az alacsony volatilitás, amely az elmúlt években jellemezte a forintot, nem természetes: sokkal jellemzőbb a devizapiacra az árfolyamok erőteljesebb mozgása.
Az elmúlt egy-két napban konszolidáció következett be a piacokon, ami hazai tényezőkkel magyarázható – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A feltörekvő piaci eladási hullám lassan véget ér, a kockázatokat beárazták az árfolyamokba a befektetők. Negyedéves kitekintésben a forint árfolyama a visszarendeződéséről, stabilitásáról fog szólni, és bár az euró ára nem tér vissza a 310 forintos szinthez, a Raiffeisen szakértőinek véleménye szerint 320 forint környékén stabilizálódhat az árfolyam.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.