BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eladta a Plotinus a vagyonkezelőjét

Megszavazták a részvényesek a Plotinus reálbefektetéseket kezelő leánycégének az eladását. A 900 millió forint körüli vételár kifizetése után 1,1-1,3 milliárd forint készpénz lehet a tőzsdei cégben.

A Plotinus Holding tegnapi közgyűlésén a részvényesek megszavazták, hogy a társaság a reálbefektetéseket kezelő Plotinus Invest Vagyonkezelő Zrt.-t eladja a For-Profit Kft.-nek és Tátrai Judit Éva magánszemélynek.

Az új tulajdonosok 50-50 százalékban birtokolják majd a vagyonkezelőt. A vételár a névérték, amely a vagyonkezelő esetében 5 millió forint, emellett a vásárlók kötelezettséget vállalnak arra, hogy a vagyonkezelő zrt. 897,1 millió forintos tartozását kifizetik a Plotinus Holdingnak.

Ezt november 30-ig kell megtenniük.

A közgyűlésen a részt vevő részvényesek 98 százaléka elfogadta ezt a napirendi pontot, 2 százalék ellene szavazott. Az eseményen a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) is jelen volt, és több kérdést is feltett a vezetőségnek ezzel a napirendi ponttal kapcsolatban, közülük az egyik az értékesítés előkészítésére vonatkozott. Szabó Zoltán, a Plotinus Holding elnök-vezérigazgatója elmondta: a leánycégeket korábban sikertelenül próbálták értékesíteni, a mostani ajánlat egyben érkezett, és a vételárat független könyvvizsgáló állapította meg.

Fotó: Shutterstock

A TEBÉSZ emellett a tőzsdei társaságban lévő pénzeszközök mennyiségére is kíváncsi volt, de erre pontos választ nem kapott.

A céget ismerők szerint legalább 200, de maximum 400 millió forint között lehet ez az összeg, vagyis a reálgazdasági befektetéseket kezelő zrt. eladása után körülbelül 1,1-1,3 milliárd forint körüli pénzeszköz maradhat a Plotinusban.

Ezzel és a nem saját tulajdonban lévő részvényállománnyal számolva lehetséges, hogy a céget a 180, illetve 360 napos átlagár alatt (6055-6060 forint körül van mindkettő) adták el, sőt olcsóbban, mint a legutóbbi részvény-visszavásárlási ajánlat volt, amelyben 6 ezer forintos részvényenkénti árfolyam szerepelt. A jelenlegi 5700 forintos árfolyam egyébként a tranzakció zárása után 1,2 milliárd forintos készpénzállományt áraz be. Ha a becslések jók, a vevők reális árat fizethettek a leánycégért.

Szabó nem válaszolt arra a kérdésre sem, mi a szándékuk a tőzsdei társasággal, eladják-e vagy kiürítik, és a pénzállományt kiosztják valamilyen formában a befektetőknek. Azt azonban megígérte: hamarosan közzéteszik, pontosan mekkora a társaság pénzügyi vagyona.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.