Magyar állampapírról részvényre váltottak júliusban a hazai befektetési alapok – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Az alapok vagyona a hetedik hónapban tovább nőtt, és 6529,7 milliárd forintra hízott, ebből a nyílt végű alapokban 6187,3 milliárd forint volt. A belföldi eszközök volumene is új csúcsra ért, meghaladta a 4800 milliárd forintot, ezen belül azonban átrendeződés történt. Az állampapírok, különösen a diszkontkincstárjegyek (dkj) mennyisége csökkent az alapokban. Több mint 76 milliárd forintnyi rövid állampapírtól váltak meg a konstrukciók, így július végén már csak 461,4 milliárd forintnyi dkj volt a portfólióikban. A háttérben két tényező állhat. Az egyik az intenzív tőkekivonás a sok dkj-t tartó alapokból.
A pénzpiaci alapoknál ugyan a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tájékoztatása szerint júliusban már tőkebeáramlást mértek, ezek az alapok azonban nemcsak állampapírokat, hanem nagyon sok bankbetétet is tartanak. Az egyéb eszközök mennyisége – amelyben a számlapénzt és a bankbetétet nyilvántartja az MNB – durván meg is ugrott a hónapban, csaknem 130 milliárd forinttal 3050 milliárdra. A kötvényalapokból viszont kifelé tódul a pénz, júliusban több mint 30 milliárd forint távozott a júniusi 47 milliárdos tőkekivonás után. A hosszabb magyar államkötvények mennyisége egyébként 34 milliárd forinttal nőtt, július végén 860 milliárd forintnyi volt ezekből az alapokban.
A hazai részvénypiac is felkeltette a portfóliómenedzserek érdeklődését. A magyar részvények mennyisége az alapokban a hetedik hónap végére 144 milliárd forintra nőtt. Ennyi hazai részvényt utoljára 2007 végén, a válság előtt és a kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer idején tartottak az alapok.
A külföldi eszközök mennyisége a korábbi töretlen emelkedés után csökkenni kezdett, és 1381 milliárd forintnyi maradt a konstrukciókban, ami tíz hónapos mélypontnak számít. Főleg a külföldi kötvényállományt építették le a portfóliókezelők, tavasszal még 540 milliárd forint fölött volt ezek mennyisége, július végén pedig már a 460 milliárdot sem érte el. A részvények mennyisége is csökkent az alapokban a hónap folyamán, de még mindig 300 milliárd forint fölött volt.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.