Ötven százalék fölötti emelkedést várnak a Mol nettó profitjában a Bloomberg és a Reuters, illetve a lapunk által megkérdezett szakértők. Az olajipari cég jövő szerdán teszi közzé harmadik negyedéves gyorsjelentését. Tavaly ugyanebben a három hónapos időszakban 48 milliárd forint nyereségről számolt be a Mol, az idén azonban ebben a rubrikában jócskán 70 milliárd forint feletti szám állhat majd.
A Bloomberg konszenzusa ugyanis 73 milliárd forint, a Reutersé 75 milliárd, a Renaissance elemzője, Alexander Burgansky pedig még optimistább, és 76 milliárdra számít ezen a soron.
A készletátértékelési hatástól megtisztított EBIT-soron mindkét üzleti hírszolgáltatónál átlagosan 100 milliárd forint feletti eredményt várnak az elemzők a tavalyi 78 milliárdot követően, ám a Renaissance várakozása elmaradt ezektől az átlagoktól, ők szerényebb, mindössze 18 százalékos bővülésre számítanak ezen a soron.
A tisztított EBITDA, azaz kamatfizetés, adózás, rendkívüli tételek és amortizáció előtti eredmény tekintetében is pesszimistább a Renaissance, a tavalyi 150 milliárd forint után 25 százalékos bővülésre számít, míg a Bloomberg és a Reuters átlagosan egyaránt 30 százalék körüli pluszt remél.
Burgansky szerint a kitermelés (upstream) EBITDA-ja 81 százalékkal ugorhatott meg, míg a finomításé (downstream) 4 százalékkal visszaeshetett, a fogyasztói szolgáltatások azonban 4 százalékkal több pénzt termeltek a Molnak.
„Az idei második negyedévhez hasonló számokkal állhat elő a július–szeptember időszakról a hazai olajtársaság. A drágább olaj miatt a kitermelés jól teljesíthet, ám a finomítás költségei pont emiatt megugrottak, így a marzsok is szűkültek. Különösen a petrolkémiai árrés csökkent. A drágább olaj miatti két hatás nagyjából kiegyenlítette egymást” – mondta Halas Zoltán.
Az OTP Alapkezelő portfóliókezelője felhívta a figyelmet, hogy a 2017-es harmadik negyedév számai egy ötvenmillió dollárnyi egyszeri tétel miatt alacsonyabbak voltak, így ha most az előző negyedévihez hasonló számokkal áll elő a cég, akkor az látványos javulásnak tűnhet.
„Ám az egyszeri tétellel kiigazítva már enyhe csökkenést jelezhetnek a harmadik negyedévi adatok. Valószínűleg jól teljesített a fogyasztói szegmens, amely a GDP-növekedésnél kicsit jobban bővülhetett. A jövőre nézve az a legnagyobb kockázat a Mol-részvényesek számára, hogy a megtermelt pénzt mire költi a társaság. A Poliol-projekt utáni beruházásokra figyelnek a befektetők” – tette hozzá Halas Zoltán.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.