A Fed 2017 ősze óta folyamatosan építi le a válság után 4500 milliárd dollárosra duzzasztott mérlegét. Az elmúlt bő egy évben több mint 400 milliárd dollárral, közel 10 százalékkal csökkent a mérlegfőösszeg, január 8-án 4056 milliárd dolláron állt a Fed adatai szerint. A befektetők korábban valószínűsítették, hogy a jegybank mérlegének leépítése negatív hatással lehet a piacokra, az eszközök átértékelődése és a kereslet visszaesése erős turbulenciákat okozhat mind a kötvény- és deviza-, mind a részvénypiacon.
A Morgan Stanley elemzői egy kvantitatív modellel vizsgálták a lehetséges részvénypiaci hatásokat. A modell szerint az S&P 500 index mozgása 2009 óta korrelációt mutat a Fed jelzálog-fedezetű értékpapírokra (MBS) vonatkozó ügyleteivel: minden 20 milliárd dollárnyi változás az MBS-eszközállományban 0,37 százaléknyi elmozdulást okoz a tőzsdei árfolyamokban. Ha a Fed az idén a korábbi bejelentése szerint havi 15 milliárd dollárnyi ilyen eszközt vezet ki a mérlegből, akkor december végéig 3,3 százalékkal eshet az S&P 500, ami nagyjából harmada az elmúlt öt esztendő átlagos éves hozamának. A modell szerint az alindexek többsége 2 százalék fölötti veszteséget könyvelhet el az idén.
A legnagyobb veszélyben az ingatlanpiaci alindexben szereplő részvények vannak, a Morgan Stanley szerint a szektor átlagosan 6 százalékot eshet. A különösen veszélyeztetett ágazatok közt van még a nyersanyagszektor, a gépjárműipar és az ipari termékek előállítói is. A helyzetet súlyosbíthatja, hogy a Fed vélhetően nem újítja meg az ingatlanhitel-fedezetű papírjait, s ezzel nagyjából 200 milliárd dollárt vonhat ki az összességében 300 milliárd dolláros piacról. A szűkítés már most is rontja az ingatlanhitel-felvétel kondícióit, tehát a hatás nem csak a részvénypiacon jelentkezik.
A befektetők nem csak az említettek miatt kényszerülhetnek portfóliójuk átrendezésére. Az eszközvásárlási program alatt a Fed érdemi keresletet támasztott egyes biztonságos eszközosztályok, például az állampapírok vagy más fedezett kötvények iránt, ezért azok árfolyama megemelkedett. A piaci szereplők arra kényszerültek, hogy más, kockázatosabb papírok után nézzenek, és így tartsák fenn a megkívánt kockázati szintet. Jelenleg a kincstár az államadósság finanszírozására egyre több állampapírt bocsát ki, de a korábbi legnagyobb vevő – a Fed – már nem kíván szereplőként megjelenni a piacon. A piacon található egyre több állampapírra csökken a befektetői igény, ami az árfolyam csökkenésével járhat. Ez a folyamat a szereplőket arra késztetheti, hogy eladják kockázatosabb eszközeiket, köztük a részvényeket, hogy helyet készítsenek elő a kínálat számára.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.