A kínai fizetőeszköz bő 2,5 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben a hónap eleje óta, múlt héten 6,92-os keresztárfolyammal éves mélypontjára ért, ezzel a legrosszabbul teljesítő ázsiai deviza májusban. A CFETS RMB Index, amely Kína 24 legnagyobb kereskedelmi partnerének devizájához méri a jüan mozgását, egész májusban gyengült, és a legrosszabb háromheti teljesítményt nyújtotta az index 2015-ös indulása óta.
A jegybank és Hszi Csin-ping államfő továbbra is tagadja, hogy szándékosan gyengítenék a devizát, az elemzők szerint pedig a rossz piaci hangulat és a beérkező gyenge makroadatok okozzák a jegyzés ereszkedését.
A jüan nagyobb gyengülési hullámai nagyjából egybeesnek a kereskedelmi háború fontosabb negatív fejleményeivel. Pan Kung-seng, a kínai állami devizapiaci hatóság igazgatója ráadásul egy múlt heti interjúban úgy nyilatkozott: rendelkezésükre áll minden eszköz, hogy támaszt adjanak a devizának, elég a világ legnagyobb, közel 3,1 ezermilliárd dolláros devizatartalékára gondolni. Ha a jüan mégis gyengül, az azt jelenti, hogy a jegybank és a kormány is elégedett a kurzus csökkenésével.
Kérdés azonban, hogy meddig hagyja gyengülni a jüant a jegybank. A gyenge devizaárfolyam az exportorientált ország legfőbb fegyvere a kereskedelmi feszültségek okozta károk ellensúlyozására. Elemzők szerint azonban a dollárral szembeni 7-es keresztárfolyam átlépése olyan lélektani határ lenne, amely jelentős tőkekivonást katalizálhat a kínai piacokon.
A teljes cikk a csütörtöki Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.