A Magyar Állampapír Plusz kiszorító hatása egyelőre nem érvényesül, eddig inkább a korábbi állampapírok átcserélése történt – mondta ifj. Pleschinger Gyula, az MKB privátbanki vezetője a Blochamps 10. privátbanki konferenciáján. Haás Péter, az OTP privátvagyon-kezelési főosztályának igazgatója a pénzintézet számait idézve arról beszélt, hogy a MÁP+ ezermilliárdos állományának nagyjából fele korábbi állampapír lecseréléséből épülhetett fel.
A maradék összegből mintegy 30 százalék valóban likvid pénzeket vonzott be – kérdés, hogy ebből mennyi várt erre a lehetőségre. A piaci szereplőknek az fájt a legjobban, hogy 10 százalékos mértékben befektetési alapokból vándorolt pénz a MÁP+ konstrukcióba.
A készpénz kiszorítása nem volt áttörő: az ügyfélpénzek 10 százaléka, nagyjából 100 milliárd forint érkezett csak a párnacihákból.
Az inflációkövető állampapírok eddig is adtak 4,75 százalékos hozamot, a MÁP+ hozamtöbblete ehhez képest nem jelentős
– emlékeztetett Bálint Attila, a Raiffeisen private banking vezetője. A párnacihát szerinte leginkább a tranzakciós illeték dagasztja: addig, amíg a ki- és befizetéseken az ügyfél pénzt veszít, nem viszi más szolgáltatóhoz a pénzét.
Az MKB privátbanki üzletágának vezetője nem tartja szerencsésnek a „szuperkötvény” elnevezést. Ha más termékre, például részvényekre mondanánk hasonló jelzőt, a „MiFid-rendőrség” azonnal elvinne
– mondta ifj. Pleschinger. Bálint Attila szerint a MÁP+ fő problémája, hogy alternatív világot teremt: az alapkezelők eddig csak szívós munkával tudtak olyan hozamot elérni, amely most az átlagemberek ölébe hullik az állampapírral.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.