Ha jól tudom, kilenc hónapra szól az elnökségi megbízatás, amit vállalt. Miért?
Hasznos gyakorlatnak tartom, hogy a Magyar Bankszövetség teljes elnöksége háromévente egyszerre újul meg. Ha nem így lenne, az átfedések miatt megnehezülne a hatékony munka. A következő teljes tisztújításra 2020 tavaszán kerül sor, ezért vállaltam korábbi alelnökként, hogy az új helyzetben elnökként továbbviszem a munkát. Igyekszem a folyamatban lévő egyeztetéseket lezárni, a fejlesztéseket megvalósítani.
Alelnökként számos tárgyaló delegációt vezetett, változik-e ez most az új pozícióban? Az elődje, Patai Mihály inkább a stratégiai tárgyalásokon, döntésekben vett részt.
Jól fel tudtuk osztani a különböző témaköröket, kiváló volt a kooperáció Patai úrral, akinek elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a hét szűk esztendőt maga mögött hagyta a bankrendszer, és ma már felívelő pályán van. Patai Mihály munkájának egyik kiemelkedő momentuma a forintosítás megszervezésében való aktív részvétel volt, ő tárgyalt közvetlenül a Magyar Nemzeti Bankkal és a Pénzügyminisztériummal. Emellett az ő érdemének tudhatjuk be a bankrendszer egységességét, azt, hogy a pénzintézeti szektor működését ma mindenki által betartott szakmai konszenzusok jellemzik. A következő hónapokban Jelasity Radován alelnökkel visszük majd tovább ugyanilyen aktívan a tárgyalási feladatokat, Kovács Levente főtitkár bevonásával, folyamatos együttműködésben az elnökségünkkel.
A legfontosabb az együttműködés a kormányzattal és a jegybankkal. E téren szükséges bármin is változtatni?
Az elmúlt időszakban hatékony és konstruktív szakmai párbeszéd alakult ki a kormány, az MNB és a bankszövetség között. Láttatni tudjuk azokat a tényeket és érveket, amelyeket egy-egy szabályozás előkészítésekor vagy épp a gyakorlati tapasztalatok alapján a későbbi korrekció érdekében fontosnak tartunk. Az érveinkre, javaslatainkra van is fogadókészség. A jogalkotónak, a szabályozónak is az az érdeke, hogy időben kiderüljenek és orvosolva legyenek a működést nehezítő problémák. Szimbolikus jelentőségűnek tartom, hogy számos fontos kérdésben – például a fix hitelre váltásban vagy épp az adategyeztetésben – közös közleményekkel, sajtótájékoztatókkal kommunikált a bankszövetség a jegybankkal és a pénzügyi tárcával. Ugyanakkor nekünk, bankároknak tisztában kell lennünk azzal, hogy mi csak a gazdasági horizontot tudjuk belátni, a politikusok sokszor más dimenziókban gondolkodnak, ezért a prioritások nem mindig egyeznek.
A teljes interjút a Világgazdaság hétfői számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.