BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcsot döntött a jüan árfolyama

A kínai-amerikai kereskedelmi viszály gyorsan és drasztikusan elmélyült,a mely hatással volt a kínai fizetőeszközre is.

Egyheti csúcsra nőtt a jüan dollárhoz viszonyított árfolyama szerdán annak nyomán, hogy az amerikai kormányzat mentesített egy sor kínai terméket a 10 százalékos pótvám megfizetése alól, más termékek esetében pedig elhalasztotta a vámemelést december 15-re, amivel enyhített a kereskedelmi háború miatti aggodalmakon és a kínai fizetőeszközre nehezedő nyomáson.

Miután kilenc egymást követő kereskedési napon gyengítette, szerdán erősítette a jüan árfolyamát a Kína központi bankja, amely a piacok nyitása előtt 7,0312 jüan/dollárban szabta meg a középárfolyamot, 0,02 százalékkal, 24 pippel erősebben az előző napi 7,0326 jüan/dollárnál.

A Kínán belüli (onshore) piacon szerda délután 7,0177 jüanon jegyezték a dollárt, 0,54 százalékkal erősödött a jüan a keddi záráshoz képest. A Kínán kívüli (offshore) piacon viszont továbbra is a dollár erősödött, 0,3 százalékkal 7,0331 jüanra kúszott fel a jegyzése.

Ezzel együtt a legfrissebb kínai gazdasági adatok – az ipari termelés, a kiskereskedelmi forgalom és az állóeszköz-beruházások júliusi növekedésének – gyengesége, valamint az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokat övező bizonytalanságok miatt elemzők továbbra is úgy vélik, hogy a jüan tovább gyengül a dollárral szemben. A Reuters által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy

október végére nagyjából 1 százalékkal gyengül a kínai fizetőeszköz, 7,10 jüanra kúszik fel a dollár jegyzése.

A kínai-amerikai kereskedelmi viszály gyorsan és drasztikusan elmélyült azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök augusztus elsején váratlanul bejelentette, nem elégedett a kétoldalú kereskedelmi tárgyalások alakulásával, ezért szeptember 1-jétől 10 százalékos pótlólagos vámot vetnek ki évi 300 milliárd dollár értékű kínai importcikkre. Ez az Egyesült Államokba irányuló kínai termékek azon fennmaradó része, amelyeket eddig nem sújtottak pótvámmal.

Fotó: AFP

Ennek nyomán Kína központi bankja – a globális pénzügyi válság óta először – augusztus 7-én, a múlt héten hétfőn a lélektani 7 jüan/dolláros küszöb fölötti értéken határozta meg a nemzeti fizetőeszköz napi középárfolyamát. Még aznap hivatalosan devizamanipulátornak minősítette Kínát az amerikai pénzügyminisztérium.

Kedden viszont ugyancsak váratlanul az amerikai kereskedelmi főképviselő hivatala bejelentette, hogy mégsem sújt pótvámmal bizonyos kínai importtermékeket, egy sor másik árucikk esetében pedig szeptember 1-jéről december 15-ére halasztja a 10 százalékos pótlólagos vámtarifa kivetését. Donald Trump amerikai elnök közlése szerint a döntésnek az a célja, hogy elkerüljék az amerikai vásárlókat érintő kedvezőtlen hatásokat a karácsonyi időszakban.

A részvénytőzsdék szerte a világban árfolyamemelkedéssel reagáltak a hírre. Az irányadó kínai indexek közül a sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 0,42 százalékos, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 0,72 százalékos, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 0,45 százalékos nyereségben zárt szerdán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.