A kínai nemzeti fizetőeszköz dollárhoz viszonyított árfolyama több mint 2,7 százalékkal gyengült az utóbbi három kereskedési nap alatt. Hétfőn több mint 11 éve először a kínai belső és külső devizapiacon is áttörte a jegyzés a lélektani küszöböt, a 7 jüan/dolláros szintet, amelyet pedig korábban foggal-körömmel védett a kínai központi bank. Ennek nyomán meredeken csökkentek az irányadó tőzsdék indexei, az államkötvények pedig drágultak, mert a befektetőket megijesztette az az eshetőség, hogy egy devizaháború kirobbanásával új front nyílik meg a gyorsan és drasztikusan elmélyülő amerikai-kínai kereskedelmi viszályban.
A Kínán belüli (onshore) és a Kínán kívüli (offshore) devizapiacon is újabb történelmi mélypontra gyengült a jüan árfolyama kedden, pár órával az amerikai pénzügyminisztérium bejelentése után. A helyzetet súlyosbította, hogy a kínai kereskedelmi minisztérium megerősítette azt a hírt, miszerint leállították az amerikai agrártermékek importját, megtorlásul azért, mert a múlt héten újabb 300 milliárd dollár értékű kínai termékre rendelte el 10 százalékos pótvám kivetését az amerikai elnök.
A kínai központi bank azonban kedden lépéseket tett a jüan árfolyamának stabilizálására: egyrészt a vártnál kicsit erősebb szinten, 6,9683 jüan/dollárban – a hetes küszöb alatt – határozta meg a középárfolyamot, másrészt bejelentette, hogy jüanban denominált kincstárjegyeket bocsát ki a jövő héten szerdán. A jegybank 20 milliárd jüan (2,84 milliárd dollár) értékben három hónapos, tízmilliárd jüan (1,42 milliárd dollár) értékben pedig egyéves kincstárjegyet dob piacra Hongkongban, amivel a múlt tapasztalatai szerint növeli a likviditást és támogatja a jüan offshore piaci árfolyamát.
A Kínán belüli (onshore) devizapiacon az azonnali jegyzésben nyitáskor egy dollárért 7,0699 jüant kértek, záráskor pedig 7,0321 jüant, 0,2 százalékkal erősödött a kínai fizetőeszköz.
A Kínán kívüli (offshore) piacon 7,0987 jüanon indult a kereskedés, eddigi napi csúcsán 7,1397 jüanon, a mélypontján pedig 7,0596 jüanon jegyezték a dollárt. A kínai központi bank bejelentése után erősödni kezdett a jüan, és közép-európai idő szerint dél körül 7,0703 jüanon, 0,40 százalékos mínuszban forgott a dollár.
Elemzők szerint a jegybanki lépések arra utalnak, hogy a kínai hatóságok talán mégsem engedik tovább gyengülni a jüant. Stephen Gallo, a BMO Capital Markets kanadai pénzügyi szolgáltató devizapiaci elemzője úgy vélte, hogy ha a kínai jegybank a hetes szinten vagy afölött húzza meg napi középárfolyamot, az valószínűleg annak jelzése lesz, hogy kész engedni a jüan további gyengülését.
Az amerikai pénzügyminisztérium kevesebb mint három héttel azután vádolta meg Kínát azzal, hogy versenyelőny szerzésének céljából leértékeli a jüant, hogy a Nemzetközi Valutaalap azt közölte, hogy a jüan értéke összhangban áll a kínai gazdasági fundamentumokkal, míg az amerikai dollár 6 és 12 százalék közötti mértékben túlértékelt.
A kínai deviza árfolyama minden idők mélypontját 1994 januárjában érte el a 8,73 jüan/dollár szinten, a legerősebb pedig 1981 januárjában volt, az 1,53 jüan/dollár szinten.
Az irányadó kínai tőzsdeindexek több havi mélyponton zártak. A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 1,56 százalékkal, 2777,56 pontra, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index pedig 1,39 százalékkal, 8859,47 pontra esett. A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe 1,07 százalékos mínuszban, 3636,33 ponton zárt.
Hongkongban az irányadó mutató, a Hang Seng 0,67 százalékos mínuszban zárt, míg Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,65 százalékkal, 20 585,31 pontra, az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 pedig 2,44 százalékkal, 6478,10 pontra zuhant.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.