BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A második negyedévet is többlettel zárta az államháztartás

A központi kormányzat finanszírozási szempontból 139 milliárd forint többlettel zárta a második negyedévet.

Az államháztartás finanszírozási oldalról számított nettó többlete 39 milliárd forintot, a negyedéves GDP 0,3 százalékát tette ki a második negyedévben, az első negyedévi 36 milliárd forint, GDP arányosan 0,4 százalék után.

A június végén zárult egy évben az államháztartás finanszírozási igénye három éve a legalacsonyabb, 607 milliárd forint a GDP 1,4 százaléka volt

– jelentette kedden a nemzeti számlák részletes adatai alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az államháztartás névértéken számításba vett konszolidált bruttó, úgynevezett maastrichti adóssága 29 667 milliárd forint volt a második negyedév végén, ami a GDP 66,5 százaléka volt. Az adósságot a tranzakciók 113 milliárd forinttal, az átértékelődések pedig 48 milliárd forinttal növelték a második negyedévben.

Az Eximbank adósságát is figyelembe véve a szektor maastrichti adóssága a pénzügyi számlák módszertana alapján számolt 66,5 százaléknál 1,7 százalékponttal nagyobb, a GDP 68,2 százaléka volt, 2,0 százalékponttal alacsonyabb a múlt év véginél, és 5,3 százalékponttal az egy évvel korábbinál.

Fotó: VG / Móricz-Sabján Simon

Az államháztartás nettó tartozása 24 211 milliárd forintot a GDP 54,3 százalékát tette ki az idei második negyedév végén.

A központi kormányzat finanszírozási szempontból 139 milliárd forint többlettel zárta a második negyedévet.

A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási igénye 118 milliárd forint volt a második negyedévben.

A társadalombiztosítási alapok nettó pénzügyi megtakarítása 18 milliárd forint volt április-júniusban.

1,3 százalékos többlet az államháztartásban

A második negyedévben több mint 350 milliárddal javult az egyenleg: a második negyedévben 2018 azonos időszakához képest a kormányzati szektor többlete 210 milliárd forint, a GDP 1,8 százaléka volt. Az egyenleg 359 milliárd forinttal, 3,2 százalékponttal javult az egy évvel korábbihoz képest.

– A bevételek 549 milliárd forinttal, 11,8 százalékkal növekedtek.

– A kiadások 190 milliárd forinttal (3,9 százalékkal) haladták meg az egy évvel korábbit.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.