Látványosan emelkedett az elmúlt években a Magyarországon kibocsátott üzleti bankkártyák száma. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint június végére meghaladta a 676 ezer darabot az itthoni kibocsátású céges plasztikok mennyisége, ami 13,6 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A stabilan két számjegyű bővülés jóval gyorsabb a piac egészében mértnél, hiszen a jegybank adatai szerint a június végén forgalomban lévő 9,47 millió bankkártya bő 4 százalékkal volt több a 2018 közepén regisztráltnál. Ennek megfelelően a céges kártyák részesedése is fokozatosan emelkedik a piacon: júniusban már az összes kibocsátott plasztik 7,1 százalékára rúgott, szemben a 2018-as 6,5 százalékkal.
A gazdálkodó és egyéb szervezetek – utóbbiak közé tartoznak például az alapítványok – által vezetett bankszámlák száma viszont már jóval szerényebb ütemű bővülést mutatott: ezekből az év közepén 994,2 ezret tartott nyilván az MNB, 2,2 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
Ám ez a tendencia még mindig fölötte van a teljes piaci bővülésnek, hiszen az összes pénzforgalmi számla mennyisége 0,2 százalékkal, 10,56 millióra emelkedett egy év leforgása alatt. Ennek megfelelően a nem magánszemélyekhez köthető számlák aránya is növekedést mutat, tavaly június óta 9,2-ről 9,4 százalékra emelkedett.
Ugyan a céges bankkártyákhoz köthető forgalomról nincs nyilvánosan elérhető, külön kimutatás, mégsem túl merész a következtetés, hogy az évek óta stabilan növekvő kártyás fizetési forgalomban is fontos szerepük lehet. Különösen igaz ez a bankjegykiadó automatáknál (ATM) végrehajtott készpénzbefizetési tranzakciókra, amelyek összértéke a második negyedévben már meghaladta a 305 milliárd forintot, ez több mint másfélszerese az egy évvel korábban mért 197,4 milliárdnak.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.