A Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) egy fontos gazdaságpolitikai és nem pusztán fiskális adósságpolitikai eszköz – vette védelmébe Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a héten már 3 ezermilliárd forint fölé jutó állománnyal rendelkező szuperállampapírt. A jegybanki szakember szerint
szűklátókörűségre vall, ha költségoldalról támadják a terméket, amely érdemben tudja stabilizálni a gazdaságot az ingatlanpiactól kezdve a versenyképességen át a monetáris politikáig.
A megtakarítási ráta idei, 10 százalék körüli emelkedését a jegybank egyértelműen a MÁP Pluszhoz köti. Az új megtakarítások mértéke 3500 milliárd forintra tehető.
Az MNB jövőre alappályán ennél 60 százalékkal magasabb, havi 113, 2021-re pedig havi 92 milliárd forintnyi állampapír bevonzását prognosztizálja, amivel a jövő évi nettó növekmény 1300, 2021-ben 900 milliárd forint lehet. Ha ez így lesz, az Államadósság Kezelő Központnak nagymértékben megnő a mozgástere ahhoz, hogy erősen visszafogja a devizakötvény-kibocsátást, és nagyobb csomagokat vegyen vissza az intézményi befektetőktől.
Az alelnök szerint
téves felvetés, hogy a MÁP Plusz fél év alatt képes lett volna érdemben csökkenteni a rekordméretű készpénzállományt, bár az állomány bővülésének lassulásában már szerepet játszhatott a szuperállampapír.
Teljesen természetes, hogy először a szofisztikált befektetők más instrumentumokban tartott pénzei csatornázódtak át. Az MNB alelnöke szerint vidéken most indul majd be igazán az értékesítés. Várakozásai szerint
Ezzel kapcsolatban Karagich István, a Blochamps ügyvezető igazgatója arra figyelmeztetett, hogy azok az ügyfelek adhatják a kereslet bázisát, akik legfeljebb ötmillió forint megtakarítással rendelkeznek. Ám őket, a „megtakarítói szűzeket” nehezebb lesz elérni az ajánlattal, főleg mivel többségük nem kívánja hosszú távon lekötni a pénzét.
Nagy Márton szerint a bővülés akkor is bekövetkezik, ha a MÁP Plusz értékesítésében nem használják majd a bankrendszert, csak az állam saját intézményein – posta, kincstár – keresztül adják majd ezt az állampapírt. A bankok likviditását egyébként egyelőre nem zavarja a kiépülő állampapír-állomány: a jegybank kimutatásai szerint az elmúlt hónapokban a lakossági betétállomány csak 10 százalékkal mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.