Nem könnyű hozzáadott értéket találni a részvénypiacokon tíz év rali után, hiszen ahol nem volt kiemelkedő árfolyam-emelkedés, ott erre meg is volt a súlyos fundamentális ok. Így van ez az Euro Stoxx indexszel is, amely 2015 óta nem tudott a kereskedési sávból kitörni, és csak az utolsó 11 hónapban mutatott kiváló teljesítményt.
A nagyobb elemzőházak közül jó néhány optimista, bár inkább arra számítanak, hogy bizonyos európai szektorok ralizhatnak jövőre.
A Lazard Asset Management még 2019 harmadik negyedévében átrendezte európai portfólióját, és eladta a drágává váló növekedési részvényeket, amelyek helyére a ciklikus, az építőipari és a pénzügyi szektorból vásárolt papírokat. A szakemberek fiskális lazításra számítanak a kontinensen, ami az építőiparnak nyújthat támaszt. Olcsónak tartják a bankrészvényeket, tekintve, hogy az Európai Központi Bank a monetáris programjában elkezdett figyelni a szektor nyereségességére is.
Szerintük érdemes vasat tartani az európai tűzbe is, mert elég egy szikra – ilyen lehet például egy kereskedelmi részmegállapodás az Európai Unió és az Egyesült Államok között –, és az alulértékelt részvények erősödhetnek.
A Schroders szerint hiába várunk a kormányzatok megnövelt költéseire, ez nem fogja javítani az európai részvények teljesítményét, elemzőik inkább a relatív alulértékeltségük miatt tartják érdekesnek az olajipari és iparvállalatokat és a bankokat. Martin Skanberg, a Schroders alapkezelője szerint
volt miért kimaradni az európai részvényekből, ám csendben mégis majdnem 25 százalékos teljesítményt értek el idén.
Szerinte jövőre sem szabad a politikai és kereskedelmi csatazaj miatt lemaradni a befektetési lehetőségekről.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.