Egyre több új lakáshiteladós választja a tízéves vagy annál hosszabb kamatperiódusú konstrukciókat – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikáiból. A jegybank adatai szerint a múlt év novemberében megkötött lakáshitel-szerződéseknél 108 hónap – pontosan kilenc év – volt a megállapodáskor rögzített kamatperiódus átlagos hossza, miközben egy évvel korábban még 97,6 hónapnál – valamivel több, mint 8 évnél – járt a kimutatott érték. Az egy éven túl fixált hiteleknél értelemszerűen valamivel nagyobb is az átlag:
a 2018. novemberi 103,1 után két hónappal ezelőtt már 109,7 hónapot tett ki.
Figyelemre méltó emellett, hogy a legfeljebb egyéves kamatfixálású lakáshiteleknél fokozatosan csökken az MNB által kiszámolt átlagérték: 2017 novemberében még 8,1 hónapnál járt, 2018 őszén viszont már csak 6,5, 2019 tizenegyedik hónapjában pedig 5,4 hónapnál. Ez arra utal, hogy azok az adósok, akik a kedvezőbb kondíciók érdekében hajlandók nagyobb kamatkockázatot vállalni, egyre inkább az éven belüli fixálást választják az egyéves helyett.
A választott átlagos kamatperiódusok megnyúlása szépen tükröződik az új lakáshitel-szerződések megoszlásánál is. A jegybanki statisztikák szerint a múlt év első tizenegy hónapjában kötött 831,7 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződésnek már csak 3,1 százaléka volt legfeljebb egyéves kamatperiódusú, holott egy évvel korábban még 16 százalék fölött járt az arány.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.