Öthavi csúcsra erősödött a jüan árfolyama kedden, megfordítva az előző három kereskedési nap gyengülő trendjét, miután visszatért a globális piacokra a kockázatvállalási kedv az amerikai–iráni konfliktus miatti aggodalmak enyhülésének köszönhetően.
A válságok idején biztos menedéknek számító japán jen és arany iránti kereslet csökkent kedd reggel, ami általában kedvez a kínai és más ázsiai devizáknak.
Kedden erősítette a jüan árfolyamát Kína központi bankja, amely
6,969 jüan/dollárban szabta meg a középárfolyamot a piacok nyitása előtt. Ez 0,04 százalékkal, 28 pippel erősebb az előző napi 6,9718 jüan/dollárnál.
A Kínán belüli (onshore) piacon az azonnali jegyzésekben 6,9690 jüanon indult a dollárral való kereskedés, és délután a 6,94-es szint alá is benézett az árfolyam, amely rövid időre a 200 napos mozgóátlag fölé erősödött. Félidőben 6,9543, záráskor pedig 6,9376 jüanon forgott a dollár, tavaly július vége óta a legerősebb szinten.
A Kínán kívüli (offshore) piacon kedden félidőben 6,9515 jüanon állt a dollár jegyzése, és délután december közepe óta először a 6,94-es szint alá csúszott a keresztárfolyam.
Elemzők szerint a jüan árfolyamában még nem alakult ki egyértelmű irány.
A befektetők továbbra is aggodalommal várják, hogy konkrétabb részleteket közöljenek a decemberben tető alá hozott amerikai–kínai kereskedelmi megállapodásról, amelyet a tervek szerint január 15-én írnak alá Washingtonban.
Az azonnali jegyzésekben a geopolitikai feszültségek enyhülése mellett az is támogatta a jüan erősödését, hogy a határidős piacokon nőtt a jüan iránti kereslet. Elemzők fontosnak nevezték, hogy enyhültek a kínai fizetőeszköz egyszeri meredek leértékelésétől való félelmek, amelyek tavaly alakultak ki a 7 jüan/dolláros lélektani küszöb áttörése után. A kínai jegybank 3 milliárd dollárt meghaladó devizatartaléka is segít a külföldi befektetők bizalmát fenntartani a jüanban denominált eszközök iránt.
A kereskedelmi kilátások javulása, az újabb kínai gazdaságélénkítő intézkedések és közel-keleti feszültség enyhülése rég látott csúcsokra repítették a legfontosabb kínai tőzsdeindexeket.
A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite (SSEC) 0,69 százalékkal, 3104,80 pontra emelkedett, ami tavaly április 25. óta a legmagasabb érték.
A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 0,75 százalékkal, 4160,23 pontra kúszott fel, ami 2018. február 5. óta a legmagasabb záróérték.
A kisebbik, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 1,22 százalékkal, 10 829,04 pontra, 2018 áprilisi szintre, a fejlett technológiai vállalatok részvényeit követő ChiNext-index pedig 1,62 százalékkal, 2219,16 pontra, 2018 májusi szintre emelkedett kedden.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.