Hamarosan dönthet egy 300-400 millió dollár értékű bioüzemanyag-gyártó üzem horvátországi létesítéséről a Mol – ismertette Horváth Ferenc, a Mol downstreamüzletágának ügyvezető igazgatója több lengyel médiafelületen megjelent nyilatkozatában. A lengyel sajtóhírek szerint a hazai olajtársaság egy új klímastratégián is dolgozik, és még az idén bemutatná, de eddig erről közleményt még nem adtak ki a befektetőknek.
A Világgazdaság megkeresésére a társaság ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy
600 millió dollárt fordít a rijekai finomító komlex fejlesztésére, amelynek része egyebek között egy maradékfeldolgozó üzem létrehozása.
Emellett az egész INA finomítói szektor átalakításában (INA New Course program) szerepel a kőolaj-feldolgozás Rijekába koncentrálása, valamint a sziszeki telephelyen egy komplex ipari létesítmény kialakítása különböző tevékenységekkel. Ezek közt vizsgálják a második generációs bioüzemanyag-termeléssel kapcsolatos beruházás lehetőségeit, de a végső döntésről mind összeg, mind időzítés vonatkozásában még korai beszélni a Mol írásos válasza szerint.
A Mol árfolyama láthatóan nyomás alá került az elmúlt időszakban, az idén csaknem 7 százalékkal csökkent a papírok árazása, egy év alatt pedig 16 százalékot ereszkedett a kurzus. A lejtmenetben szerepe lehet az év végére leszűkülő finomítói árrésnek, ami az egész éves finomítói haszonkulcsot is lerontotta. A társaságnál lapunk kérdésére elmondták, bár külső tényezők tekintetében nem érdemes jóslatokba bocsátkozni, pillanatnyilag nem látják azokat a mozgató tényezőket, amelyek a petrolkémiai marzs idei gyors felívelését vetítenék előre.
A Mol kurzusát alapvetően a finomítói marzsok és az IMO 2020 szabályozást övező bizonytalanságok tartják nyomás alatt
– értékelt lapunknak Vörös Benedek, a Generali Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.