BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

További zöldítést tervez a Mol

Megoszlik a Világgazdaságnak nyilatkozó szakértők véleménye a tekintetben, hogy a fenntarthatósági szempontok tartják-e nyomás alatt a Mol árfolyamát. A magas ESG-besorolású hazai olajcég egy újabb horvátországi beruházással és az idén elkészülő klímastratégiával erősít.

Hamarosan dönthet egy 300-400 millió dollár értékű bioüzemanyag-gyártó üzem horvátországi létesítéséről a Mol – ismertette Horváth Ferenc, a Mol downstreamüzletágának ügyvezető igazgatója több lengyel médiafelületen megjelent nyilatkozatában. A lengyel sajtóhírek szerint a hazai olajtársaság egy új klímastratégián is dolgozik, és még az idén bemutatná, de eddig erről közleményt még nem adtak ki a befektetőknek.

A Világgazdaság megkeresésére a társaság ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy

600 millió dollárt fordít a rijekai finomító komlex fejlesztésére, amelynek része egyebek között egy maradékfeldolgozó üzem létrehozása.

Emellett az egész INA finomítói szektor átalakításában (INA New Course program) szerepel a kőolaj-feldolgozás Rijekába koncentrálása, valamint a sziszeki telephelyen egy komplex ipari létesítmény kialakítása különböző tevékenységekkel. Ezek közt vizsgálják a második generációs bioüzemanyag-termeléssel kapcsolatos beruházás lehetőségeit, de a végső döntésről mind összeg, mind időzítés vonatkozásában még korai beszélni a Mol írásos válasza szerint.

Fotó: Kallus György / VG

A Mol árfolyama láthatóan nyomás alá került az elmúlt időszakban, az idén csaknem 7 százalékkal csökkent a papírok árazása, egy év alatt pedig 16 százalékot ereszkedett a kurzus. A lejtmenetben szerepe lehet az év végére leszűkülő finomítói árrésnek, ami az egész éves finomítói haszonkulcsot is lerontotta. A társaságnál lapunk kérdésére elmondták, bár külső tényezők tekintetében nem érdemes jóslatokba bocsátkozni, pillanatnyilag nem látják azokat a mozgató tényezőket, amelyek a petrolkémiai marzs idei gyors felívelését vetítenék előre.

A Mol kurzusát alapvetően a finomítói marzsok és az IMO 2020 szabályozást övező bizonytalanságok tartják nyomás alatt

– értékelt lapunknak Vörös Benedek, a Generali Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere.

 

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.