Törvényi kötelezettségüknek eleget téve sorra teszik közzé a tőzsdei cégek az éves rendes közgyűlési meghívóikat, holott a koronavírus megfékezése érdekében hozott kormányzati intézkedések miatt egyelőre igencsak kérdéses, hogy az éves beszámolók elfogadásáról is döntő áprilisi részvényesi gyűléseket a tervezett időben és formában egyáltalán megtarthatják-e.
A kialakult helyzet a részvényeseket is kellemetlenül érintheti, mivel a közgyűlések elhalasztása esetén a tavalyi eredmény után járó osztalékról sem születhet döntés, így bizonytalan ideig csúszhat a kifizetés is.
A korántsem hétköznapi helyzetre eltérő módon reagálnak a vállalatok, és a veszélyhelyzetben gyorsan változó szabályozókat is másként értelmezik. Egyelőre csak a Magyar Telekom döntött úgy, hogy elhalasztja a hazai cégek között a legkorábbi időpontra, április 8-ra tervezett éves közgyűlését, emiatt
az osztalékfizetés és a sajátrészvény-vásárlási program is csúszhat.
A telekommunikációs cég különösen azzal a keddtől hatályos kormányrendelettel indokolja a lépést, amely a résztvevők számától és a helyszíntől függetlenül megtiltja a rendezvények, gyűlések helyszínén tartózkodást.
Bár a többi társaság nem vont le ennyire drasztikus konklúziót a 46/2020. számú kormányrendeletből, közgyűlési meghívóikban azért igyekeznek felkészíteni a befektetőket a rendezvényeik esetleges elhalasztására, ahol pedig lehetséges, ott alternatív eszközöket is bevetnének a szavazásra. Akad viszont olyan társaság is, amelyik még jelzésszinten sem foglalkozik a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet lehetséges következményeivel.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.