A járvány ideje alatti működés biztosítását célzó intézkedések mellett elvárásként fogalmazódik meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kiküldött vezetői körlevélben, hogy a címzettek – a biztosítók és a pénztárak – kiemelten monitorozzák és kedvezőtlen folyamatok esetén jelentsék az MNB-nek, ha a vírus hatására volatilisabbá válnak befektetett eszközeik. Arról is be kell számolniuk, ha jelentősebb pénzkiáramlást vagy bevételkimaradást – visszavásárlásokat, díjmentesítéseket, törléseket, (tag)díjnemfizetést, egyéni nyugdíjszámlás pénzkivételt – érzékelnek, továbbá ha olyan kockázat merül fel, amely veszélyezteti a működésüket, vagy az ügyfelek széles körét érinti. Arról is kötelesek jelenteni, ha valamely kihelyezett vagy kiszervezett partnerük kerül kritikus helyzetbe.
Most azonban, amikor a börzék a járvány közvetlen és közvetett hatásai miatt az egész világon mélyrepülésben vannak, nehéz lesz teljesíteni a jegybank azon kérését, hogy részvény- és kötvénybefektetéseik kapcsán a piaci szereplők kiemelten figyeljenek az iparági, földrajzi, gazdasági függőségi, tulajdonosi vagy egyéb kockázatokra. (A jegybank ezek között definiálja a vírus által erősen fertőzött régiók értékpapírjait, az e területekre be- vagy onnan kiszállító beszállítói, termelési, ellátási láncok vállalatait, az idegenforgalmi, vendéglátási, szállítmányozási, logisztikai cégeket, illetve „bármilyen egyéb vállalatot, amely most nem tud működni”.) Az MNB a CIG példája után arra is figyelmezteti a biztosítókat, hogy óvakodjanak a kezesi biztosításoktól a megnövekedő fizetésképtelenségi kockázatok miatt, s tanácsolja a viszontbiztosítási szerződéseik védelmi megfelelőségének áttekintését is.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.