Kocsis Márió, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője az MTI-nek elmondta, hogy az ázsiai piacok gyenge teljesítménye folytatódott az európai tőzsdéken, és hasonló kép rajzolódik ki az amerikai értékpapírpiacokon is, amelyek az óraátállítás miatt egy órával korábban nyitottak. A piacok komoly eladói nyomással kezdték a napot, ez alól a budapesti tőzsde sem tudta kivonni magát – mondta Kocsis Márió.
Az elemző szerint a koronavírus, és ezen keresztül a gazdaság általános lassulása miatti félelmek, valamint a hétvégi OPEC-találkozó is lefelé nyomta az árfolyamokat. Miután az olajkitermelő országok nem tudtak megállapodni, az olaj ára már a hajnali órákban is erőteljesen esett. A magyar piacon a vezető papírok mind jelentősebb mínuszban zártak, a legnagyobb veszteséget – 11,82 százalékos eséssel – a Mol szenvedte el, nyilvánvalóan az olajár-hatás miatt – mondta.
A kőolaj világpiaci ára hétfőn az 1991-es első öbölháború óta nem tapasztalt mértékben, több mint 30 százalékkal csökkent annak hatására, hogy Szaúd-Arábia árháborút indított a kitermelés további csökkentését elutasító Oroszország ellen. Szaúd-Arábia áprilistól 6-8 dollárral csökkenti különböző nyersolajtermékei hordónkénti árát, és jelentősen, újra napi 10 millió hordó fölé növeli kitermelését. Az olajár csökkenése nagy veszteségeket okozott az olajipari részvények körében.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 3144,18 ponton zárt hétfőn, ez 241,67 pontos, 7,14 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.