A közel 36 milliárd forintos korrekciós tételek és a vártnál sokkal nagyobb többlet-céltartalékolás miatt
4,1 milliárd forintos mínusz lett az OTP csoport számviteli eredménye az első negyedévben.
A várakozásoktól több tételsoron elmaradó negyedéves eredményről számolt be az OTP. A 127 milliárd forintos működési eredmény csak kissé múlta alul a 133 milliárd forintos várakozásokat, a kockázati költségek viszont drámaian lerontották a bankcsoport eredményét: a várt 55 milliárd forint helyett ugyanis 91,7 milliárd forint kockázati költséget számolt el a hitelintézet. (Szerbiában például a hitelkockázati költségek negyedéves összevetésben több mint 4,5-szeresére nőttek a többlet céltartalékolás miatt.)
A korrekciós tételek hatása nélkül számolt eredmény így csak 31,8 milliárd forint lett, míg elemzők ennek több mint dupláját, 68,2 milliárd forintot várták.
Az ebből számított ROE (sajáttőkearányos megtérülés) a tavalyi első negyedéves 19,7 százalékról 5,5 százalékra esett vissza. A csoporton belül az OTP Bank eredménye 57 százalékkal esett vissza, rosszabb a helyzet Bulgáriában (75 százalékos csökkenés) és Horvátországban (mínusz 70 százalék).
Az egyszeri tételek a vártnak megfelelően alakultak és 35,9 milliárd forintot tettek ki (benne a hiteltörlesztési moratórium egyszeri hatásával, amely 20,2 milliárd forint).
Összesítve a számviteli eredmény mínusz 4,1 milliárd forint.
A bank arra számít, hogy a csoport országaiban az éves GDP visszaesés 1-5 százalék lehet. Jelezték, nehéz megbecsülni a járvány globális hatásait és a nemzeti válságkezelés hatékonyságát.
„Ennek megfelelően az OTP Bank menedzsmentje visszavonja a 2020. március 6-án publikált 2020-as évre vonatkozó előrejelzéseit, továbbá nem ad új előrejelzést az év vonatkozásában mindaddig, amíg nem állnak rendelkezésére érdemi információk a makrogazdasági és működési környezet várható alakulásáról.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.