Az év eleje óta a dollárral szemben a legtöbbet a brazil reál, a mexikói pezó, a dél-afrikai rand és a török líra gyengült. Sokatmondó, hogy további három pezó is a tizenegyes listára került Kolumbiát, Mexikót és Chilét képviselve, de a forint–korona–zloty trió, valamint az orosz rubel is az élmezőnyben végzett.
A forint szempontjából alapvetően változott a kép, ha a járványhelyzet óta elért teljesítményt nézzük.
Február 20. után ugyanis a latin-amerikai, valamint az olajra támaszkodó gazdaságok devizái folytatták a lejtmenetet, de a forint helyére az indiai rúpia lépett, miután a Magyar Nemzeti Bank intézkedései erősítették a fizetőeszközünket.
A legtöbb elemzés szerint
a befektetők nem a járványról szóló hírekhez méretezik eladási pozícióikat, hanem a feltörekvő gazdaságok külső-belső egyensúlyi helyzetét veszik alapul.
Az olajtól való függés és a gazdasági szerkezet mellett a dollárban számolt eladósodottság is sokat nyom a latban. Bár alapvetően helyreállt a pénzpiacok működése az amerikai, japán és európai központi bankok likviditásbővítő intézkedései következtében, az elemzők előrevették szempontrendszerükben a rendelkezésre álló devizatartalékok nagyságát is, amely krízisidőszakokban támaszul szolgál.
Ebből a szempontból az év elején 25 százalékot gyengülő dél-afrikai rand és a 17 százalékos esést produkáló török líra nem áll túl jól: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a két ország devizatartalékai nem érik el a kívánt szintet. Törökország több szempontból is érintett. Mivel a gazdasága nagy részben a turizmusra támaszkodik, szükség lenne élénkítésre és kamatcsökkentésre, amellyel azonban tovább gyengülhet a líra.
Az IMF előrejelzése szerint a feltörekvő gazdaságok teljes államháztartási hiánya az összesített GDP-jük 8,9 százalékát is elérheti, de Indonéziában és Dél-Afrikában, valamint az olajárak csökkenésétől szenvedő Brazíliában és Mexikóban ennél jóval nagyobb is lehet.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.