A vártnak megfelelően igen visszafogottan alakult az április a lakossági hitelpiacon: a járványhelyzet miatt hirtelen és drasztikusan esett a kölcsönök iránti kereslet, ami az új szerződések mennyiségén is azonnal tükröződött. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint márciusról áprilisra a személyi kölcsönökre kötött új szerződések estek a legnagyobb mértékben, 64,2 százalékkal, miután 36,4-ről 13 milliárd forintra olvadt a kimutatott összeg. Jelentősen, 28,3 százalékkal csökkent havi összevetésben a babaváró kölcsönök új szerződéseinek összege is, és 46 milliárd forintot ért el.
Ilyen kevés új szerződést még soha nem kötöttek a pénzügyi szolgáltatók a konstrukció múlt év júliusa óta tartó történetében.
Figyelemre méltó viszont, hogy a lakáscélú hiteleknél a körülményekhez képest viszonylag szerény, 18,8 százalékos volt a márciusról áprilisra mért csökkenés, valamivel 69 milliárd forint feletti szerződéses összeg mellett.
Az első négy hónap adatait vizsgálva már nem ennyire elszomorító a kép,
bár jól látszanak a hitelpiaci lassulás jelei. A fogyasztási hiteleknél 75,4 százalékkal, 431,4 milliárd forintra emelkedett az új szerződések mennyisége az MNB adatai szerint.
Itt viszont a növekedéshez már nagyon kellett a babaváró kölcsönök január és április között elkönyvelt 217,4 milliárdos új állománya, enélkül ugyanis már az év első harmadában is zsugorodott volna a piac. A személyi kölcsönöknél 138,9 milliárd forintnyi új szerződést kötöttek az év első négy hónapjában a háztartások, ez 20,9 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A szabad felhasználású hiteleknél ugyanakkor 29,2 százalékos bővülést mutatott ki éves összehasonlításban a jegybank, ám ez is csak 27 milliárd forintnyi új szerződést jelent.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.