Júliusban a lakossági állampapír-tulajdon kapcsán két olyan technikai jellegzetesség volt, amely megmagyarázza, hogy a statisztika szerint miért csökkent a kimutatott lakossági kézben lévő állomány – reagált kedden megjelent cikkünkre az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Válaszuk szerint a jegybanki statisztikában szereplő állománycsökkenést az állampapírok lejárta okozta. Ezek nagy részét a lakosság újrabefektette, ez azonban még nem szerepelt a július végi állományban, mert a pénzügyi teljesülés csak augusztus 3-án történt meg.
Július 29-én, illetve 31-én összesen 190 milliárd forint értékben járt le a háztartások tulajdonában lévő PMÁP (161 milliárd forint) és 2MÁP (29 milliárd forint). Ezek MÁP Pluszban történő megújítása augusztus eleji pénzügyi teljesüléssel, míg PMÁP-ban, illetve nyomdai MÁP Pluszban történő megújítása részben augusztusban valósult meg.
A 12 900 milliárd forintos júniusi csúcsról júliusban 1,2 százalékkal csökkent a háztartások értékpapír-állománya. A befektetési jegyek és a részvények tartása magas hozamveszteséggel párosult.
Júniusban, pénzügyi teljesítést tekintve öt darab 1MÁP kibocsátás volt, miközben csak négy lejárat. Júliusban ez megfordult, öt lejáratra jutott négy kibocsátás. A lakosság által júliusban megvásárolt, de csak augusztus elején teljesülő kibocsátás meghaladja a cikkben említett 105 (65+40) milliárdos állománycsökkenés nagyságát, azaz a lakosság valójában júliusban is növelte állampapír-befektetéseit. A lakosság egy része a július végi lejáratáról augusztus elején intézkedett, így az augusztus későbbi napjaiban is aktívabb volt a lakossági állampapír-vásárlás. Az adatok alapján az ÁKK nem látja, hogy csökkent volna a lakosság érdeklődése az állampapír befektetések iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.