A magas hatékonyságú Pfizer-vakcina megjelenése magával hozhatja azt a nagy szektorátrendeződést, amelyet már régóta vár a piac, és amellyel szerintünk a hagyományos szektorok kerülhetnek ismét a fókuszba. Közéjük tartozna az olajszektor is, ezért úgy véljük,
érdemes elgondolkodni az olajcégek részvényeinek vásárlásán.
Előretekintve az olajkereslet normalizálódására, azaz magasabb olaj- és földgázárakra számítunk, amit a várhatóan kedvezőbbé váló kereslet-kínálati viszonyok is támogathatnak 2021-ben.
Meggyőződésünk, hogy az amerikai palaolajszektor nem tud visszatérni a korábbi kitermelési dinamikájához, mivel a részvényesek a növekedés helyett az osztalék és a részvény-visszavásárlások felé fordultak. Az észak-amerikai kitermelő cégek visszafogott beruházási aktivitása miatt jó eséllyel elmarad a korábbi évek impozáns olajkínálat-bővülése. Emlékezetes, hogy az elmúlt négy évben a kínálatbővülés 75 százaléka az amerikai palaolaj-kitermelés felfutásának volt köszönhető. Természetesen az OPEC+ tagországai a kínálati oldalon mindig képesek lesznek a túlkínálatot enyhítő lépéseket tenni, ám véleményünk szerint nem fogják elsietni ebbéli döntésüket.
Összességében átlagosan 50-55 dollár hordónkénti olajárra számítunk a jövő évben, és további olajár-emelkedésre 2022-ben.
Joe Biden elnöksége alatt feltehetően jogi és adminisztratív úton nehezítik majd az új palaolajkutak fúrását Észak-Amerikában, ugyanakkor vélhetően megengedőbbnek mutatkoznak Iránnal kapcsolatban, enyhíthetnek a nyersolaj exportjára kivetett szankciókon. Ha így lesz, annak jelentős, lefelé irányuló kockázatai lehetnek az olajárakra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.