Vegyesen szerepelnek az év eddig eltelt részében az önkéntes nyugdíjpénztárak legmagasabb részvénykitettséget felvállaló portfóliói. A Világgazdaság összesítése szerint mínusz 1,5 és plusz 20 százalék közt szóródnak az idei hozamok. (Nem mind a 36 pénztár közöl aktuális árfolyamadatokat.)
Az Allianz önkéntes nyugdíjpénztári portfólióit kezelő befektetési szakértők 27,5 százalékos mínuszból fordították vissza a kockázatvállaló portfólióban lévő vagyon aktuális hozamát, a március közepi mélypontot követően már csak kisebb-nagyobb visszaesések jellemezték a portfólió aktuális értékét, a múlt heti elszámolási adatok szerint pedig csak 1,32 százalékos az éves mínusz.
Az OTP Nyugdíjpénztárnál a dinamikus portfólió jár a legmagasabb kockázattal, a múlt héttel bezárólag (a költségek levonása nélkül) 2,5 százalékkal ér többet az abban kezelt megtakarítás, vagyis itt sem lehet reálhozamról beszélni. A nyugdíjpénztári kínálatot összevetve, a szokottnál nagyobb a választási lehetőség az OTP-nél: hat portfólióból válogathatnak a megtakarítók az átlagos néggyel szemben.
Az Aegon Nyugdíjpénztárban a MegaTrend nevű portfólió részvénykitettsége a legmagasabb, 70 százalékos, a társaság azoknak ajánlja ennek felvállalását, akiknek még legalább 15 év van hátra a nyugdíjkorhatár eléréséig. A MegaTrend 20,4 százalékos bruttó hozamot biztosított az Aegont választó befektetőknek. A tájékoztató szerint a MegaTrend a hosszú távú folyamatokban (demográfiai változások, energiahatékonyság, urbanizáció, technológiai innovációk) érdekelt cégek részvényeibe fektet.
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár a Lendület nevű portfóliót ajánlja a kockázatvállaló öngondoskodóknak, a portfólió árfolyama 3,3 százalékkal emelkedett az idén mostanáig, vagyis úgy tűnik, a legjobb esetben itt is nulla reálhozamról lehet szó éves szinten. Az Aranykor fél évkor új portfóliót indított, amellyel az idei év befektetési sztorijai közül az ESG-t igyekeztek meglovagolni.
A tagjainak négy portfóliót kínáló Honvéd Közszolgálati Önkéntes Nyugdíjpénztár a kockázatvállalóknak a növekedési portfóliót javasolja, bár ebben is 55 százalékban maximált a részvénybefektetések aránya. A többi közt a rendőrség, a Terrorelhárítási Központ és az adóhatóság kockázatkedvelő munkavállalóinak nyugdíj-megtakarításai idén eddig nem gyarapodtak, sőt a növekedési portfólió árfolyama 1,55 százalékkal csökkent.
Ugyancsak négy megtakarítási variációt kínál ügyfeleinek az MKB Nyugdíjpénztár, a növekedési portfóliójának árfolyama 2020-ban mínusz 0,2 százalékon áll. A 20-25 évvel a nyugdíjkorhatár előtt állóknak kínálja a Lendület portfóliót az Erste Nyugdíjpénztár, ebben a megtakarítási csomagban 7 százaléknyi magyar részvény mellett 39 százaléknyi külföldi részvény is szerepel. Az év eddig eltelt részének hozama átlagos, a versenytársakéhoz képest 1,63 százalék.
A Generali Önkéntes Nyugdíjpénztárban Eldorado Business a neve a kockázatvállaló portfóliónak, az ebben kezelt vagyon értéke 5,22 százalékkal nőtt az idén. A Budapest Bank az önkéntes nyugdíjpénztár tagjainak mindössze két választási lehetőséget kínál, befizetéseiket az „aktív” és a „bebiztosított” elnevezésű portfóliókban kezeli a pénztár. Az előbbi fektet részvényekbe is, idén egyelőre mérsékelt, 1,46 százalékos megtérüléssel. A legnagyobb választási lehetőséget – hetet – a Pannónia Nyugdíjpénztár biztosítja, közülük a növekedési portfólió árfolyama járta be a legnagyobb utat, de a részvénypiacok helyrerázódása is csak arra volt elég, hogy a hozam épp minimális pluszt, 0,4 százalékot érjen el.
Az MNB adatai szerint a második negyedév végén 1,11 millió volt az önkéntes nyugdíjpénztári tagok száma, ők 36 pénztár kínálatából válogathattak. A befizetések összege az első fél évben 64,8 milliárd forint volt, 12 százalékkal több, mint 2019 azonos időszakában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.