A Deliveroo részvényét 390 pennyre árazták be kedden, egy nappal a tőzsdei kereskedés kezdete előtt.
Az utóbbi évtized legnagyobb érdeklődéssel várt és legnagyobb volumenű londoni elsődleges tőzsdei bevezetése (IPO) baljós előjelekkel indul, ha azt vesszük, hogy a sáv alsó szélére kellett lecsúsztatni az árazást, ám a tizenkét országban jelen lévő ételfutárcég piaci értéke ezzel is eléri a 7,6 milliárd fontot, azaz a 3240 milliárd forintot. A rózsaszín álmok eredetileg 8,8 milliárdos kapitalizációról szóltak, onnan szállították le ezt hétfőn maximum 7,85 milliárdra, hogy végül 7,6 milliárdnál kössenek ki. Számos brit intézményi és magánbefektető társaság elhárította a részvételt a tőzsdei ügyletben.
A Reuters becslései szerint az együttesen mintegy 730 milliárd fontnyi befektetést kezelő társaságoknak rossz előérzetük támadt, különösen amiatt, hogy eltérő jogokat garantáló részvényeket kínált eladásra a kibocsátó, amellyel hosszú távon garantálja William Shu cégalapító befolyását a vállalatot érintő stratégiai döntésekben. Emellett az üzleti modell sem volt meggyőző számukra. A startup folyamatosan veszteséget termel. Tavaly a pandémia az ételfutárok megrendeléseit az égbe repítette, mégis 226,4 millió fontos mínuszban maradtak. Egy ideig még a költséges terjeszkedés számlájára írhatják a veszteségeket, de arról nem szól a fáma, hogy ebből mikor lehet majd előjelváltás. Az árfolyamnyereséggel pedig nem érik be a befektetők,
legyen bármennyire is ígéretes a Deliveroo, előbb-utóbb osztalékot is illene fizetnie.
A nagyágyúk közül az Aberdeen Standard Life, az Aviva, a Legal & General Investment Management és az M&G is jelezte távolmaradási szándékát. Az Aberdeen brit részvénypiaci vezetője, Andrew Millington arra is felhívta a figyelmet, hogy a Deliveroo amúgy is szűk marzsai tovább erodálódhatnak, amennyiben a munkavállalóinak státuszát érintő szabályozás megváltozik, s ez komoly kockázati tényező, nem szólva a piaci konkurenciaharc felerősödéséről. A Deliveroonak helyben olyan nagypályás versenytársai vannak, mint az Uber Eats, a Just Eat és a Takeaway.com. Ettől függetlenül részvények nem maradnak a Deliveroo nyakán, többszörös túljegyzés volt rájuk, a jegyzési könyv órák alatt betelt. Így ha nem is minden adott a kirobbanó sikerhez, a szakértők erős IPO-ról beszélnek. Ez lesz a svájci székhelyű, nyersanyag-kereskedelemmel és bányászattal foglalkozó Glencore 2011. májusi debütálása óta a leghangosabb durranás a londoni börzén, egyben a legnagyobb technológiai bevezetés.
Rishi Sunak pénzügyminiszter valódi brit technológiai sikertörténetként jellemezte
a 2013-ban alapított Deliveroo eddigi munkásságát, hozzátéve, reméli, hogy az IPO-ja jó példával szolgál a szektor többi tőzsdeérett szereplője számára. A Deliveroo önfoglalkoztató futárokat alkalmaz, így kevésbé fenyegeti az a veszély, ami utolérte az Uber-sofőröket, nevezetesen pár hete a bíróság munkavállalóvá minősítette át őket, akiket a szociális ellátások és jogok teljeskörűen megilletnek, nem szólva a kötelező minimálbérről. A Deliveroo szerződéses futárai viszont ebben nem is reménykedhetnek, amennyit dolgoznak, annyi jutalékot kapnak, a cég nem áll mögöttük.
Ha például a héten indult újranyitással visszatér az élet a rendes kerékvágásba, aligha lesz ennyi futárra szükség.
S hogy a fogyasztói szokások mennyire változnak majd ezzel meg, az stílszerűen a puding próbája lesz. Egy biciklis futár heti 300-350 fontot is megkereshet, és a munkaidejét szabadon választhatja meg. A brit független munkavállalók szakszervezete (IWGB) mindenesetre sztrájkba hívta a futárokat, kihasználva az IPO miatt élvezett kiemelt figyelmet. Kérdés, hogy a munkajogok felemlegetése mennyire képes megmozgatni a Deliveroo ötvenezer futárját. A cég magabiztos, szerinte soha nem voltak ennyire elégedettek velük a „kiszállító partnereik”, így a sztrájkfelhívás aligha talál termékeny talajra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.