BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

10 milliárd dolláros értékkel debütált a Wise Londonban

A pénzügyi technológiai cég sikeres londoni listázása az angol főváros központi szerepét is megerősítheti a pénzpiacokon. A magas értékelés az európai startupokba ömlő tőkét is igazolhatja.

Szerdán, a hagyományos IPO (első nyilvános kibocsátás) folyamat megkerülésével, a részvények direkt listázásával megkezdődött a korábban TransferWise, újabban Wise néven futó technológiai vállalat papírjainak kereskedelme – írja a Bloomberg.

Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP

A cég részvényeinek árfolyama több órás árverés eredményeként 800 pennyről indult, ami 11 milliárd dolláros értéket jelent a cég egészére nézve. Ez több mint a duplája a 2020 júliusi tőkeemelés során alkalmazott 5 milliárd dolláros értékelésnek.

A céget Kristo Kaarmann és Taavet Hinrikus alapították, miután Észtországból Londonba költözve a határokon átívelő pénzküldés magas költségeivel szembesültek. Hamar kiderült, hogy sokan küzdenek hasonló problémákkal, így a cég már többmilliós felhasználói bázissal rendelkezik és 39 százalékos növekedést követően már 421 millió fontos bevételt ért el a legutóbbi pénzügyi évben. Közben a vállalat nyeresége is 30,9 millió fontra hízott.

A cégnél vezérigazgató szerepet betöltő Kaarmann vagyona így 2 milliárd dollárra, míg az ügyvezető elnökként működő Hinrikus részesedése 1 milliárd dollárra nőtt.

A direkt listázás, jóval kevesebb költséggel jár, mint a hagyományos tőzsdei bevezetés – ezért illik is a közvetítők által szerzett sápok mérséklésére létrejött vállalathoz – ám mivel nem jár új részvények kibocsátásával, tőke bevonását sem eredményezi.

Azonban a sikeres listázás nem csupán az alapítók számára örömteli hír, hanem a londoni tőzsde számára is, miután az idei évben több tőzsdére menő vállalat – a Netpincért is birtokló Deliveroo – debütálása nem hozta a várt eredményeket.

A Deliveroo esetében a befektetők a kettős részvénystruktúrát is kritizálták, mely az alapítók és korábbi tulajdonosok számára a tulajdoni részesedésnél nagyobb szavazati jogot ad. Az Egyesült Államokban gyakoribb megoldás – melyet olyan vállalatok alkalmaznak, mint a Google vagy a Facebook – jelenleg a londoni tőzsde felső szintű cégei számára tiltott, ám a brit kormány szeretné engedélyezni, hogy elősegítse a tőzsdei bevezetéseket. Rishi Sunak brit pénzügyminiszter azt ígérte, hogy a legfejlettebb és legizgalmasabb pénzügyi központtá tenné Londont a világon. A brit főváros idén júniusban először tudta megszerezni a részvénykereskedelem volumenében az első helyet Európában, miután Amszterdam egy időre átvette a vezető pozíciót a Brexitet követően.

A mostani sikeres bevezetés az európai startup-szektornak is jót tehet, mely egyébként is rekordokat állít fel mind tőkebevonás, mind az unikornisok piaci értéke, mind a tőzsdei bevezetések terén, így egyre inkább versenytársa lehet amerikai és kínai társainak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.